Tatuaże w życiu codziennym

Na ulicach możemy spotkać wielu ludzi, którzy się „wydziarali”, czyli zrobili sobie tatuaż na ciele. Kiedyś temat tatuaży był tabu, a posiadanie ich kojarzyło się z kryminalistami, outsiderami oraz wyrzutkami społecznymi. Dzisiaj postrzegane są jako forma wyrażania siebie lub po prostu dodatek estetyczny, który każdy z nas ma prawo posiadać. Czasy się zmieniają, lecz wielu ludzi wciąż nie nadąża za nimi. Jak wygląda posiadanie tatuażu w sferze zawodowej oraz prywatnej w Polsce? Jaki stosunek do niego mają w krajach zagranicznych?

Jak pracodawcy patrzą na fakt posiadania tatuaży?

Cóż, to zależy. Żyjemy w XXI wieku i coraz więcej pracodawców nie bierze pod uwagę wyglądu pracownika lub przyszłego pracownika, lecz jego kwalifikacje oraz portfolio. Często zdarza się również tak, że pracodawcy sami posiadają tatuaż lub nawet pokaźną ich ilość. W końcu też są ludźmi. Kultura tatuażu w tych czasach rozrasta się i można spotkać „wydziaranych” przedstawicieli takich zawodów jak: lekarze, policjanci lub adwokaci. W służbach porządku publicznego istnieją jednak regulaminy, które niekiedy zabraniają posiadania widocznych tatuaży na ciele (ręce, szyja, twarz). Niestety wciąż spotkać można pracodawców, którzy tatuaż traktują jako znak rozpoznawczy kryminalistów i tylko z tego powodu potrafią nie przyjąć wysoko wykwalifikowaną osobę na dane stanowisko z uwagi na jego wygląd. Dzięki Bogu jest ich coraz mniej.

Zdanie społeczeństwa

W tych czasach rzadko można spotkać ludzi, którzy wieszają na innych psy tylko z powodu posiadania tatuaży. Społeczeństwo przywykło do ich widoku i można spotkać coraz więcej „kolorowych ludzi”. Oczywiście podczas poznawania nowych znajomych często są zaciekawieni twoimi malunkami na skórze, ponieważ większość z nich również chce się wytatuować, lecz brakuje im odwagi, bo „co ludzie powiedzą?”. No właśnie nic. Społeczeństwo polskie staje się coraz bardziej otwarte i tatuaże nie są już czymś, co kojarzone jest z odbyciem kary w więzieniu. Starsze pokolenie w dużej mierze wciąż potępia tę formę sztuki i wyrażania własnej osoby, lecz można też spotkać ich przedstawicieli, którzy z dumą noszą swoje rysunki na ciele.

Sytuacja w krajach zagranicznych

Posiadanie tatuażu na bliskim wschodzie to wciąż drażliwy temat, lecz na zachodzie jest wręcz normą. Na ulicach możemy spotkać ludzi wytatuowanych od stóp do głów oraz tych, którzy mają nieliczne lub małe dzieła sztuki na swoim ciele. Dzięki zagranicznym gwiazdom muzyki pop, raperom i aktorom zawdzięczamy w jakiejś części rozkwit kultury tatuażu w naszym kraju. Wiele osób tatuuje sobie rzeczy, które ma na sobie ich ulubiony aktor lub raper lub podobiznę ich najukochańszej gwiazdy pop. Nie ma co oceniać, ponieważ każdy z nas może sobie „wydziarać”, co tylko nam się podoba i to tylko nasza decyzja.

Podsumowując, widzimy, że nasze społeczeństwo idzie w dobrą stronę i temat tatuaży jest coraz powszechniejszy i dzięki temu bardziej akceptowany wśród ludzi z różnych grup społecznych. Najważniejszym jest, by nie kierować się zdaniem innych i mieć odwagę być sobą.