Dolina łez (Warszawa) – jak się jej pozbyć?

 

Oczy mają decydujący wpływ na wizualny efekt starzenia się skóry, ponieważ to tutaj najszybciej postępuje utrata tkanki podskórnej i utykanie skóry. Właśnie te procesy prowadzą do zmniejszenia objętości w niektórych obszarach twarzy, w tym w oczodołach i przyśrodkowych częściach policzków. Te i wiele innych zmian zachodzących w skórze i pod skórą powoduje powstanie widocznych zagłębień pod oczami, w obrębie oczodołów, które mogą rozprzestrzeniać się dalej po przekątnej, aż na prawie cały policzek.

Co nazywamy “doliną łez”?

Bruzda ta biegnie od wewnętrznego kącika oka do połowy wysokości policzka, zgodnie z normalnym biegiem łez. Dlatego defekt można słusznie nazwać „doliną łez”. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą podjąć leczenie, aby złagodzić ten problem, który ma tendencję do pogarszania się w czasie. „Dolina łez” sprawia, że twarz wygląda na smutniejszą i starszą.

Tydzień przed zabiegiem – polegającym głównie na zastosowaniu kwasu hialuronowego jako wypełniacza tkankowego – pacjent powinien unikać przyjmowania leków, o których wiadomo, że zaburzają krzepliwość krwi, witaminy C, niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz preparatów ziołowych, np. koncentracja czy pamięć. W dniu zabiegu pacjent powinien unikać różnic temperatur otoczenia (niewskazane jest np. korzystanie z sauny czy solarium) oraz nadmiernego wysiłku fizycznego.

Za co odpowiada kwas hialuronowy w skórze?

Zabieg łagodzenia „doliny łez” polega na podskórnym wstrzyknięciu kwasu hialuronowego pod zmienione chorobowo miejsca na twarzy. Preparat aplikuje się do każdej z „dolin”, a dawka zależy od rozległości i głębokości bruzdy. Skórę twarzy przed zabiegiem znieczula się specjalnym kremem, dlatego jeśli pacjent jest uczulony na znieczulenie stomatologiczne, należy to zgłosić lekarzowi.

Kwas hialuronowy zawarty w wypełniaczu tkankowym pęcznieje w czasie, więc maksymalny efekt będzie widoczny po kilku tygodniach. Skóra będzie się stopniowo wypełniać, ponieważ kwas hialuronowy nie tylko rozszerza się, wiążąc się z cząsteczkami wody, ale także stymuluje naturalną produkcję kolagenu, który odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu młodości i witalności skóry twarzy. Efekt, uzyskiwany zazwyczaj po jednym lub dwóch zabiegach, utrzymuje się do kilkunastu miesięcy. Jego stabilność zależy od wieku pacjenta, formuły kwasu hialuronowego, a także od stylu życia pacjenta. Kurację można powtarzać tylko dla podtrzymania efektu, więc będą wymagały nakładania znacznie mniejszych ilości preparatu.