Osuszanie budynków

Osuszanie budynków w aspekcie zawilgocenia domu

Jak powszechnie wiadomo, podwyższony poziom wilgoci w murach jest niezwykle niekorzystnym zjawiskiem, które może uszkodzić nasz dom. Wtedy warto jest postawić na osuszanie budynków.

Za to są zazwyczaj nieprawidłowe wykonanie izolacji poziomej fundamentów lub też ściany. Wilgoć w domu jest również niekorzystna, a nawet groźna dla zdrowie osób, przebywających w takim domu. Zawilgocona ściana oraz ciepłe powietrze tworzą bowiem idealne warunki dla rozwoju różnego rodzaju groźnych grzybów oraz pleśni. Dlatego też ważne jest osuszanie budynków, w których panuje zbyt wysoki poziom wilgoci. Osuszanie budynków zawsze trzeba rozpocząć od rozpoznania oraz wyeliminowania prawdziwej przyczyny tego właśnie problemu. Bez tego osuszanie fundamentów, piwnic, czy murów przyniesie tylko krótkotrwały efekt.

Jeśli chodzi o najczęstsze przyczyny zawilgocenia domu to są to niesprawna bądź też źle wykonana wentylacja pomieszczeń. Patrząc na współczesne budownictwo łatwo zauważymy, że wykorzystuje się zazwyczaj bardzo szczelne okna oraz drzwi zewnętrze. Jedynym wręcz miejscem, służącym do odprowadzania wilgoci pozostaje tylko wentylacja (przeważnie grawitacyjna). Należałoby więc dołożyć wszelkich starań, aby sprawność tejże wentylacji była możliwie jak najwyższa. Jak pewnie wiemy, najbardziej narażone miejsca na działanie podwyższonego poziomu wilgoci to łazienki, kuchnie i sypialnie, które mają niewielkie rozmiary. To właśnie w tych miejscach najczęściej pojawia się wilgoć na ścianie, która jest skutkiem zbyt słabej wentylacji. Samo osuszanie ścian nie przyniesie więc w tym przypadku długofalowego efektu.

W celu wyeliminowania problemu koniczne będzie również usprawnienie systemu wentylacji. Kolejną niezwykle często występującą przyczyną powstawania wilgoci jest słaba izolacja pozioma przeciwwilgociowa bądź przeciwwodna fundamentów. Problem ten często występuje, kiedy mamy do czynienia ze starym budownictwem. Starsze domy oraz budynki mieszkalne bardzo często posiadają słabą albo nawet uszkodzoną izolację przeciwwilgociową. Do tego, długotrwałe opady atmosferyczne, powodujące lekkie podniesienie się wód gruntowych, co prowadzi również do podniesienia poziomu wilgoci w budynku. W takich właśnie przypadkach trzeba przeprowadzić osuszanie fundamentów oraz warto stworzyć dodatkową izolację – barierę przeciwwilgociową lub przeciwwodną.

Jednak, aby efekt był długotrwały, jedynie połączenie tych dwóch działań zapewni ochronę przed niszczącym działaniem wilgoci. Kolejną często występującą przyczyną pojawiania się wilgoci w domu jest niewłaściwe wykonanie lub w niektórych przypadkach nawet brak wykonania, odpowiedniej izolacji termicznej ścian zewnętrznych. Tutaj z kolei ściany budynku pozostają mocno wychłodzone. Na zimne mury oddziałuje ciepło, które pochodzi z ogrzewania budynku. W tym właśnie wypadku nagłe zetknięcie się zimnej przegrody z wyższą temperaturą sprawia, że na powierzchni ścian skrapla się para wodna. Sprawia to, że na ścianach w bardzo szybkim czasie pojawia się wilgoć.

Z tego właśnie powodu osuszanie murów powinno łączyć się z wykonaniem termoizolacji murów lub też usunięciem mostków termicznych. Ostatnią już najczęściej występującą przyczyną zawilgocenia budynku jest jego zalanie. Zalania zazwyczaj zdarzają się w piwnicach pod poziomem gruntu, lecz nie jest to wcale bezwzględna reguła. Zarówno podwyższony poziom wód gruntowych oraz nieszczelność w instalacji wodnej budynku mogą powodować bardzo duże zniszczenia. Osuszanie budynków po zalaniu wymaga koniecznie wykorzystania profesjonalnego sprzętu. Należy również pamiętać, że rodzaj metody osuszania murów zależy od skali zalania, poziomu wilgoci oraz specyfiki budynku mieszkalnego.