Naprawa rur kanalizacyjnych – co robić, gdy rury zamarzną?

Kiedy zbliża się zima, wielu z nas zaczyna martwić się o stan swojej instalacji kanalizacyjnej. Niestety mróz nie sprzyja kanalizacji – kiedy trzyma się przynajmniej kilka dni, może prowadzić do awarii skutkujących brakiem wody. W rurach przecież płynie właśnie woda, która tak łatwo i szybko może zamarznąć! Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, jednak problem i zagrożenie zamarznięciem rur, może dotyczyć każdego domu. Nie ma tutaj znaczenia, czy budynek jest cało rocznie zamieszkiwany czy gdzie się znajduje. Dowiedz się, co należy robić w sytuacji, w której zamarzną rury.

Wymiana rur

W najgorszym wypadku, gdy instalacja została zamontowana w nieprawidłowy sposób i nie zadbano o wszystkie szczegóły, koniecznością może okazać się wymiana rur. Niestety bardzo często się to zdarza. W lecie czy we wiosnę cieszymy się, że trafiliśmy na tak dobrego specjalistę, który szybko i tanio zamontował nam całą instalację kanalizacyjną. Kiedy nadchodzi zima, nagle pojawiają się problemy – nie ma wody, a rury są zamarznięte. Niestety nawet Ci, którzy nazywają się profesjonalistami, często popełniają podstawowe błędy. Naprawa rur kanalizacyjnych może wówczas nie być wystarczająca. Wymiana rur to jest naprawdę spory koszt, warto więc od samego początku zadbać o to, aby instalację montowała osoba, która zrobi to w prawidłowy sposób. Dzięki temu unikniemy nie tylko wielu problemów i awarii, ale także kolejnych, niespodziewanych wydatków.

Rozmrażanie rur

Coraz więcej specjalistów podejmuje się rozmrażania rur. W niektórych przypadkach to wystarcza, a wymiana rur nie jest wcale konieczna. Wówczas specjalistyczna ekipa udrażnia rury, zabezpiecza przed pękaniem i przed różnego rodzaju uszkodzeniami chemicznymi. Tego typu naprawa kanalizacji, jak można się domyślić, trwa o wiele krócej niż wymiana rur i jest znacznie tańsza. Z tego też powodu tak ważna jest szybka reakcja! Jeśli zauważymy brak wody i od razu zadzwonimy po fachowca, być może będzie dało się odratować instalację. Ważniejszy jednak od szybkiej reakcji jest odpowiedni montaż instalacji kanalizacyjnej, który pozwoli na uniknięcie ewentualnych awarii. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni co do zamontowanej instalacji, warto zastanowić się nad regularnymi kontrolami, które pozwolą na wcześniejsze wykrycie ewentualnych awarii bądź też nieprawidłowości w montażu instalacji. Ważne jest tutaj, aby w celu kontroli zadzwonić do innego fachowca, niż tego, który podejmował się montażu. Oczywiste jest, iż pierwotny instalator po prostu nie przyzna się do błędu lub nawet nie będzie o nim wiedział. Warto znaleźć odpowiedniego specjalistę, który zna się na swojej pracy, posiada odpowiednie doświadczenie i wiedzę. Wówczas nie będziemy musieli się o nic martwić, a z każdym problemem spokojnie zadzwonimy do zaufanego hydraulika.