Naprawa rur – co zrobić, gdy jest dziura?
W każdym domu znajduje się instalacja wodno-kanalizacyjna – jest po prostu niezbędna. Niezwykle ważne jest, aby była sprawna, jednak gdy kilka osób korzysta z niej codziennie przez wiele lat – nie ma nic dziwnego w tym, że występuje awaria. Najczęstszą, zaraz po zatkanym odpływie jest dziura w rurze. Jak sobie z nią poradzić? Co zrobić w takiej sytuacji?
Zatrzymaj strugę wody
Jeśli rura przepuszcza wodę, bez względu na to, czy będziesz podejmował się naprawy czy zadzwonisz po specjalistę – warto w pierwszej kolejności zatrzymać strugę wody. Nie jest to wcale skomplikowane, wystarczy nałożyć tymczasowy “opatrunek”. Potrzebny będzie do tego kawałek gumy – może być to elastyczny bandaż czy nawet stary gumiak! Do zaciśnięcia z kolei możesz wykorzystać plastikowe zaciski bądź też drut. Wystarczy owinąć go w taki sposób, aby nawinięcia były jak najbliżej siebie. Jeśli nie masz takiej możliwości, postaraj się jakkolwiek zatrzymać strugę wody, dopóki rura nie zostanie naprawiona.
Zadzwoń po fachowca
Jeśli nie czujesz się na siłach i wiesz, że sam sobie nie poradzisz, zadzwoń czym prędzej po hydraulika. Nie powinieneś na siłę próbować załatać dziury, jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś i nic na ten temat nie wiesz. Hydraulik bez problemu sobie z tym poradzi i nie będziesz musiał się o nic martwić. Oczywiście pobierze stosowną opłatę za usługę, jednakże nie powinna ona być wcale duża. Nie zwlekaj z telefonem – im szybciej go wykonasz, tym lepiej. Naprawa rur choć wcale do trudnych nie należy, ważne jest, aby szybko zareagować. Oczywiście specjalista oprócz odpowiednich umiejętności, będzie także posiadał specjalistyczny sprzęt, dzięki któremu naprawa będzie bardziej skuteczna. Warto także podjąć się renowacji, która w niektórych przypadkach może okazać się koniecznością.
Zrób to sam
Jeśli nie możesz pozwolić sobie na wizytę hydraulika w swoim domu, spróbuj dokonać naprawy samodzielnie. Wiele osób stosuje do tego środki chemiczne, jednak należy zachować przy ich użyciu należytą ostrożność, ponieważ są one żrące i mogą poważnie uszkodzić skórę człowieka. Skuteczną i ciekawą opcją jest także tzw. zimne lutowanie, które skleja metal, szkło, gumę. Aby tego dokonać, należy przetrzeć octem powierzchnię, wysuszyć i dopiero wtedy rozpocząć prace. Klej epoksydowy nakłada się tak, jak zwykły klej, schnie jednak o wiele dłużej – około 10 minut. Tutaj także ważne jest zachowanie ostrożności – wszelkiego rodzaju prace z klejem epoksydowym należy wykonywać w rękawicach. Dodatkowo w przypadku nowych rur nierzadko zdarza się, że przyczyną przepuszczania wody jest po prostu szczelina. Można sobie poradzić z tym jedynie zwykłą śrubą. Aby tego dokonać, konieczne jest wywiercenie otworu, a następnie zrobienie w nim okrągłego wycięcia. Należy jednak pamiętać, że taka naprawa rur skuteczna jest w przypadku nowego rurociągu. Jeśli metodę przetestujemy na starym, zużytym już rurociągu, po prostu się nie sprawdzi. Nie uda się nawet wywiercić odpowiedniego otworku, który jest tutaj tak naprawdę kluczowy.