Projektor multimedialny – jak przygotować się do jego zakupu i użytkowania?

W sklepach RTV zwykle mamy do czynienia z bardzo szerokim wyborem. Jeśli zajrzymy do Internetu i sprawdzimy jak wyglądają oferty w sklepach online zauważymy, że możliwości mamy jeszcze więcej, a to przysporzy nam niemałego bólu głowy. Jeśli kupujemy proste w obsłudze i mało znaczące dla nas urządzenie, być może jest to powód aby zdać się na radę pracownika sklepu, jednak jeśli mowa o sprzętach, które wiążą się ze sporym wydatkiem, warto abyśmy wcześniej dowiedzieli się o nich jak najwięcej i zorientowali się, jakie rozwiązanie będzie dla nas najbardziej opłacalne.

Chcąc zakupić na własny użytek projektor multimedialny, powinniśmy przede wszystkim zadać sobie pytanie dotyczące tego, czy faktycznie jest on nam potrzebny. Chociaż do niedawna był on szczególnie wyposażeniem sal konferencyjnych i auli na uczelniach wyższych, coraz częściej klienci znajdują jego zastosowanie w warunkach domowych, chociażby organizując sobie prywatne seanse kinowe.

Rodzaje i modele projektorów

Projektor nie jedno ma imię, a rzutnik rzutnikowi nie równy. Chociaż brzmi to jak wyświechtany slogan, należy zdawać sobie sprawę z tego, że mamy możliwość wyboru naprawdę wiele modeli projektorów multimedialnych, a postawienie na odpowiedni bywa tutaj kluczową sprawą. W poszczególnych urządzeniach zastosowana jest odmienna technologia, a co za tym idzie, konkretne modele będą prezentować sobą pewne wady i zalety. O ile jeszcze nie tak dawno na rynku dominowały projektory lampowe, dziś spotkamy się już z bogatą ofertą projektorów LED, a w górnej półce cenowej możliwością będą urządzenia o jeszcze bardziej zaawansowanej technologii. Tak naprawdę, nie warto w ogóle podchodzić do zakupu tego typu urządzenia, nie mając chociaż podstawowej wiedzy na temat specyfikacji, najważniejszych cech i funkcji, które mogą okazać się dla nas kluczowe.

Przykładowo – projektory bez krótkiej ogniskowej, prawdopodobnie nie sprawdzą się w małych pomieszczeniach, bez możliwości ustawienia go przynajmniej w odległości kilku metrów od ekranu.

W jaki sposób, uda się nam wykorzystać potencjał projektora?

Do dyspozycji mamy wiele modeli projektorów multimedialnych, a te najlepsze i najbardziej zaawansowane mogą okazać się wydatkiem, który przekracza budżet zdecydowanej większości klientów. Mowa tutaj jednak o sprzętach, które bez względu na panujące warunki, prawdopodobnie będą w stanie zadowolić nas jakością, wielkością i nasyceniem obrazu. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, iż większość z nas będzie poszukiwać nieco bardziej budżetowego rozwiązania, a w wypadku zakupu projektora z niższej półki cenowej, warto pamiętać o kilku ważnych elementach, które pozwolą nam uzyskać zadowalające efekty.  

Należy przede wszystkim pomyśleć o umieszczeniu projektora w takim pomieszczeniu, gdzie mamy możliwość ustawienia go w odległości co najmniej kilku metrów od naszego ekranu, gdyż od tego będzie zależała wielkość uzyskanego obrazu. Sam ekran to również istotny aspekt. Najlepiej jeśli posiadamy sporej wielkości, jasną ścianę, aczkolwiek możliwością są też specjalne, rozkładane ekrany na stojakach, jednak oznacza to dodatkowe koszty.

Niektórzy decydują się na zainstalowanie swojego urządzenia na suficie na stałe, natomiast znajdą się też tacy, którym wyjątkowo bardzo zależy na mobilności projektora, dając sobie możliwość użytkowania go w różnych miejscach. Wówczas, dobrym pomysłem będzie zastanowienie się nad zakupem odpowiedniego statywu, na którym będziemy mogli swobodnie ustawić nasz projektor.

Szczególnie w wypadku tych tańszych modeli rzutników, będziemy musieli zadbać o prawidłowe warunki oświetleniowe w pomieszczeniu, gdzie będą odbywać się nasze seanse. Kluczowy jest tutaj to, abyśmy mieli możliwość zupełnego odcięcia pokoju od źródła światła dziennego, gdyż tylko w taki sposób uzyskamy wyraźny, odpowiednio jasny i nasycony kolorami obraz. W przeciwnym wypadku, może okazać się, że rzucany obraz będzie niemal niewidoczny.