Zanim zdecydujemy się na zakup projektora multimedialnego

Z uwagi na bardzo dynamiczny rozwój technologii, bardzo często zdarza się, że najnowocześniejszy model urządzenia elektronicznego już po roku ma swojego godnego następcę. Niektóre sprzęty powoli odchodzą do lamusa wypierane innowacyjnymi rozwiązaniami, a z kolei znajdą się też takie, które coraz to bardziej zyskują na znaczeniu i popularności. Przykładem tej ostatniej sytuacji jest chociażby urządzenie zwane projektorem.

Jeszcze do niedawna projektor multimedialny uznawany był za stały element różnego rodzaju sal konferencyjnych w firmach, auli wykładowych na uczelniach wyższych i wszędzie tam, gdzie pojawiała się konieczność wyświetlania filmów bądź prezentacji dla większego grona osób. Obecnie jednak, popularny staje się trend, iż projektory zaczynają gościć w naszych domach i mieszkaniach, jako swojego rodzaju uzupełnienie naszych kin domowych. Coraz częściej zdarza się nawet, iż niektórzy zamiast telewizora, decydują się na zakup projektora, a tym samym ten jest w stanie im w pełni go zastąpić. Warto jednak dobrze zastanowić się nad tym, jakie są nasze możliwości i wymagania, gdyż rzutnik nie zawsze okaże się idealnym rozwiązaniem.

Dostosowane pomieszczenie

Warto wiedzieć, że użytkowanie projektora nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Tylko najdroższe i najnowocześniejsze modele pozwolą nam na jego prawidłowe funkcjonowanie w nieco ograniczonych warunkach domowych. W wypadku tańszych projektorów multimedialnych, powinniśmy być jednak przygotowani na to, iż obraz będzie musiał być rzucany na ścianę z dość sporej odległości na ścianę bądź ekran, gdyż w przeciwnym wypadku, ten nie zagwarantuje nam zadowalającej wielkości. Co więcej, jeśli nie zadbamy o to, aby nasze pomieszczenie było dostatecznie odcięte od źródła światła dziennego, istnieje ryzyko, że obraz będzie po prostu niewyraźny, co mocno obniży komfort naszych seansów.

Podejście do oglądania…

Wydaje się, że to dość nieistotna kwestia, aczkolwiek kiedy planujemy zakup projektora, powinniśmy się nad tym zastanowić. Otóż, ludzie zwykle dzielą się na tych, którzy chętnie korzystają z tego, co mają im do zaoferowania stacje telewizyjne. Oglądają transmitowane tam filmy, seriale, a niektórzy jedynie śledzą wydarzenia na kanałach informacyjnych. Z drugiej strony, spore grono korzysta z faktu, iż na popularności zyskują różnego rodzaju platformy VOD, gdzie to użytkownik sam wybiera, jaki film lub serial chce obejrzeć, stając się tym samym niezależnym od oferty kanałów telewizyjnych. O ile w tym pierwszych wypadku telewizor okaże się słusznym i najlepszym wyborem, o tyle w przypadku drugiego typu widza, zdecydowanie lepiej sprawdzi się projektor. Oczywiście nie mniejsze znaczenie ma też częstotliwość i długość seansów, gdyż należy mieć na uwadze, że lampy projektorów mają swoją ograniczoną żywotność.

Możliwości finansowe

Najlepszym rozwiązaniem byłoby zapewne posiadanie zarówno telewizora, jak i projektora. O ile znajdzie się grono osób, które faktycznie na to stać, o tyle w większości przypadków, będzie to jednak zbyt droga inwestycja i koniecznością będzie postawienie na jedną z opcji. Warto wiedzieć, że zakup projektora, który zagwarantuje nam obraz o przekątnej około 50 cali, będzie wiązał się z wydatkiem 300-500 zł, gdzie telewizory o tej przekątnej kosztują zdecydowanie powyżej tysiąca złotych, a nawet i więcej. Z drugiej strony, najtańsze modele projektorów multimedialnych to nie są urządzenia długowieczna i zaawansowane technologicznie, dlatego istnieje ryzyko, że bez doskonałych warunków w naszym domu lub mieszkaniu, nie będzie on w stanie spełnić naszych oczekiwań.

Najlepsze, najnowocześniejsze i najbardziej zaawansowane modele projektorów należą do najwyższej półki cenowej wszystkich urządzeń elektronicznych, dlatego ciężko wyobrazić sobie, aby każdy z nas mógł pozwolić sobie na taki wydatek. Warto jednak mieć na względzie fakt, że drogi projektor, da nam nieco więcej możliwości, niżeli drogi telewizor. W tym wypadku nie ma idealnego rozwiązania.