Osuszanie budynków, za pomocą iniekcji – sprawdź jak to działa!

Gdy prowadzone są prace budowlane naszego domu, chcemy dopilnować wszystkiego. Warto być przygotowanym na wszystko, ponieważ istotne jest tutaj nasze bezpieczeństwo, a przede wszystkim naszych bliskich. Warto jednak wiedzieć, że pewnych problemów nie da się uniknąć, a są to sprawy dotyczące zarówno starych, jak i nowych budynków. Są to chociażby zawilgocenia na ścianach, które pojawiają się dość często. Istnieje możliwość efektywnej walki z wilgocią, a dobrą metodą będzie np. iniekcja krystaliczna. Zanim postawimy na konkretny sposób zwalczania wilgoci, warto lepiej się z nim zapoznać.

Pamiętajmy o tym, że osuszanie budynków najlepiej przeprowadzą profesjonalne i wyspecjalizowane firmy. Konieczne jest zatem to, by w tym celu wykorzystane były odpowiednie metody i materiały, aby można było mówić o prawidłowym wykonaniu. Zanim postawimy jednak na konkretnego usługodawcę, należy dobrze sprawdzić jego skuteczność, a dokonamy tego chociażby czytając zamieszczone w sieci opinie, wystawione przez poprzednich klientów. Co jest bardzo istotne, to odpowiednie podejście i zachowanie dystansu do informacji tego typu.

Jak dużym problemem są zawilgocenia na ścianach?

Sytuacja, kiedy na naszych ścianach widnieją zawilgocenia, oznacza bardzo poważny problem i nie można tego lekceważyć. To coś co może pojawić się na starym, ale także na nowym budynku. W pierwszej sytuacji, zwykle przyczyną jest uszkodzona izolacja, bądź jej brak, natomiast jeśli chodzi o nowe budynki, zawilgocenia będą pojawiać się z powodu wielu różnych wykonawczych uchybień.

Okazuje się, że wiele zależy od zewnętrznych czynników, takich jak np. wysokość wód gruntowych oraz intensywność opadów deszczu. Wszystko to, może spowodować kapilarne zawilgocenia oraz higroskopijną i kondensacyjną wilgoć, która najczęściej wynika ze źle działającej wentylacji. Ściany, na których obecne są zawilgocenia są o wiele słabsze, a zatem stają się one doskonałym środowiskiem dla pleśni i grzybów. W związku z tym, należy podjąć odpowiednie działania, aby temu zapobiec.

Wykorzystanie iniekcji do osuszania ścian…

Jako, że zwykle nie da się skutecznie odtworzyć zniszczonej izolacji fundamentów, zostały opracowane pewne metody, które pozwalają na osuszanie ścian. Co więcej, wykorzystanie tych sposobów wcale nie wymaga przeprowadzania inwazyjnych prac, które ingerują w konstrukcję budynku, a za przykład może posłużyć chociażby iniekcja.

Dzięki iniekcji, powstaje specjalna warstwa, która skutecznie odcina drogę podciągania wilgoci prosto z gruntu, a jednocześnie na ma potrzeby przeprowadzania generalnego remontu. Z uwagi na to, że iniekcja daje ogromne szansę na to, aby skutecznie odtworzyć izolację pionową, dzięki temu bardzo możliwe, że uda się nam trwale pozbyć problemu, występowania wilgoci podchodzącej z gruntu.

Osuszanie murów, czyli dokładnie co?

W dużym skrócie, iniekcja zakłada wstrzykiwanie do wewnątrz muru specjalny preparat. Podczas kontaktu z wodą oraz innymi związkami, płyn się krystalizuje, a prowadzi do jednocześnie do zamykania kapilarów, przez które mogła przenikać woda. To właśnie ten proces sprawia, że podciąganie wody może zostać skutecznie zahamowane.

Przy iniekcji, wykorzystywane są specjalne płyny, które powstają na bazie silikatów. Te krystalizują się pod wpływem związków alkaicznych. Odpowiednie wykorzystanie ich specjalnych właściwości, pozwala nawet na samodzielne zajęcie się ścianami własnego domu, natomiast w każdym wypadku zawsze bardziej opłaca się powierzyć to zadanie profesjonalistom, którzy specjalizują się w tego rodzaju pracach. Pamiętajmy również, aby użyć preparatów, które nie emitują gazów i oparów, a można je zastosować przy zewnętrznej oraz zewnętrznej stronie muru. Dołóżmy wszelkich starań, aby materiały oraz techniki były dobrze dostosowane do okoliczności, a wówczas zyskamy gwarancję tego, że podczas eksploatacji nie wynikną jakiekolwiek problemy. Jeśli mamy jednak jakieś wątpliwości, porozmawiajmy z fachowcami, którzy zdążyli już posiąść cenną wiedzę i doświadczenie.