Projektory multimedialne – czy wiesz o nich wszystko?
Projektor multimedialny, czy inaczej mówiąc rzutnik, służy do wyświetlania obrazu na ekranie czy ścianie. Zasada działania jest prosta, projektor otrzymuje sygnał od komputera stacjonarnego, laptopa czy innego urządzenia i go wyświetla. Od lat, urządzenia te spotykamy w biurach, na uczelniach, w szkołach czy kościołach. Teraz, każdy z nas może mieć je w swoim domu nawet zamiast telewizora.
Dobrej klasy projektory mogą sprawić, że siedząc na własnej kanapie czy fotelu poczujemy się jak na wyjątkowym seansie filmowym w kinie. Co więcej, można je połączyć z konsolą i grać w ulubione gry na wielkim ekranie niższym kosztem. Dodatkowo, obraz rzucany przez projektor może być znacznie większy niż ten jaki mamy w telewizorze.
Jakie opcje może posiadać projektor?
Jak wiadomo, rzutnik ma wyświetlać obrazy, jednak może on posiadać wiele dodatkowych funkcji i opcji, o których możesz nie wiedzieć. Dobry projektor multimedialny musi posiadać wejścia sygnałowe takie jak: RGB, HDMI, DVI, component. Jeżeli nie chcemy podłączać urządzeń zewnętrznych, warto wybrać wbudowany odtwarzacz multimedialny. Dobrą opcją jest możliwość połączenia się za pomocą modemu Wi-Fi czy Bluetooth. Jeśli zależy nam, by móc poczuć się jak w kinie bez dokupywania dodatkowych sprzętów, warto rozejrzeć się za projektorami z głośnikami. Projektory mogą mieć zoom optyczny lub cyfrowy.
Projektory multimedialne – na co powinno się zwrócić uwagę?
Wybór rzutnika zależy w dużej mierze, od indywidualnych preferencji i wymagań. Przed zakupem, warto sprawdzić jaką żywotność lampy deklaruje producent i czy jest ona dla nas wystarczająca, ponieważ wymiana lampy może okazać się bardzo kosztowna. Jej żywotność zależy głównie od intensywności użytkowania, a także warunków otoczenia podczas pracy. Jeżeli rzutnik ma być używany w barach czy klubach, gdzie bywa że pomieszczenia są zadymione – jej żywotność może się znacznie zmniejszyć. Co więcej, to właśnie od lampy zależy jakość wyświetlanego obrazu. Jeżeli planujemy używać projektora w różnych miejscach i zabierać ze sobą w czasie podróży, powinniśmy zwrócić uwagę na ich mniejsze wersje, które mogą być tak kompaktowe, że bez problemu wszędzie zabierzemy je ze sobą.
Jak dobrać projektor multimedialny do danego pomieszczenia?
Nie ma praktycznie żadnych ograniczeń, gdzie możemy używać rzutnika. Jednak, nie każdy model równie dobrze sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Projektory do biur, ze względu na swoje parametry niekoniecznie dobrze sprawdzą się w domu, jeśli zależy nam na oglądaniu filmu czy zdjęć w dobrej jakości. W pomieszczeniach przeszklonych, o dużej ilości światła rzutniki powinny mieć lampę o dużej jasności, tak by móc komfortowo z nich korzystać. W domu, warto zadbać by pomieszczenie było zaciemnione, dzięki czemu wyświetlane obrazy będą lepiej widoczne i w lepszej jakości, na czym powinno nam bardzo zależeć. By móc cieszyć się seansem, warto dobrać wielkość ekranu do liczy osób w pomieszczeniu albo można też projektor ustawić w większej odległości od monitora.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie rzutnika?
Wybierając rzutnik, warto sprawdzić jakie posiada on złącza i dodatkowe funkcje. Należy również sprawdzić deklarowaną żywotność lampy, najlepiej żeby było to minimum 5000 godzin pracy. Jeżeli wybrany przez nas model ma mniejszą żywotność, warto dowiedzieć się czy w gwarancji urządzenia uwzględniona jest gwarancja lampy lub jaki jest koszt zakupu nowej lampy. Współczynnik kontrastu w wybranym rzutniku powinien być jak najwyższy, dzięki czemu otrzymamy lepszy obraz nawet w jasnych pomieszczeniach.
Jaka technologia wyświetlania będzie lepsza?
Najbardziej popularne są dwie technologie stosowane w rzutnikach multimedialnych – DLP i LCD. Wybór między nimi nie jest łatwy, ponieważ praktycznie niczym się nie różnią i podczas oglądania ciężko stwierdzić, z którą z nich mamy do czynienia. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, dlatego też, wybór zależy głownie od naszych indywidulanych upodobań czy przekonań.