Jaką żywotność mają lampy do projektorów?
Lampa, jest jednym z podstawowych elementów projektora multimedialnego, dlatego też przy wyborze warto skupić się również na tym, jaką żywotność lampy deklaruje producent. Przeważnie jest to od 2000 do 3000 godzin pracy w trybie oszczędnym, chociaż zdarza się, że producent może sugerować wymianę już po 1500 godzin albo nawet po 4000 godzin. Lampy, które straciły 50% siły światła, uważa się za zużyte i należy wymienić je na nowe. Żywotność lampy jest szczególnie ważnym parametrem, jeżeli rzutnik ma zastąpić nam telewizor lub służyć jako pomoc naukowa.
Lampa do projektora, zużywa się stopniowo już od pierwszego uruchomienia projektora. Dlatego też od pierwszego dnia, obraz powoli degraduje, jednak jest to tak niewielka degradacja, że możemy jej najzwyczajniej nie zauważyć. By nie przegapić momentu, kiedy lampa jest już zużyta, producenci bardzo często w projektorach stosują liczniki czasu pracy lampy, a także sygnalizatory ich wymiany.
Od czego zależy żywotność lampy?
Pomimo zakładanego przez producenta czasu żywotności lampy, możemy go nieco wydłużyć, jeżeli tylko będziemy odpowiednio dbali o nasz sprzęt. Poniżej przedstawimy kilka zasad, do których warto się stosować, by móc dłużej cieszyć się projektorem, bez konieczności wymiany lampy.
- Regularne czyszczenie filtra powietrza – nie każdy wie, ale jest to bardzo istotne. Filtr powinno czyścić się raz na 3-6 miesięcy, dzięki czemu zwiększymy efektywność chłodzenia lampy, co wydłuży jej żywotność.
- Używanie projektora w trybie ekonomicznym – większość projektorów posiada taką opcję. Używając tego trybu, stracimy trochę na jasności obrazu, ale możemy zyskać nawet 1000 godzin pracy lampy więcej.
- Nie odłączać projektora od prądu zaraz po zakończeniu projekcji – jeżeli odłączymy projektor od zasilania zbyt wcześnie, wiatraczki przestaną działać i nie zdążą schłodzić lampy. Szacuje się, że trzeba odczekać około 1 minutę, a następnie bezpiecznie odłączyć sprzęt.
- Nie wolno przesuwać czy podnosić projektora podczas projekcji i bezpośrednio po niej – zasada ta jest bardzo ważna. Podczas projekcji lampa nagrzewa się i jest bardzo krucha, a więc narażona na uszkodzenia.
- Nie dotykać ani nie wymieniać lampy gołymi rękami – odbite palce na powierzchni lampy, pozostawiają cząstki tłuszczu, który podczas użytkowania projektora nagrzewa się i może powodować uszkodzenia lampy.
- Należy zapewnić odpowiednie warunki pracy projektora – by wydłużyć żywotność lampy, musimy zadbać by w danym pomieszczeniu nie było dymu, kurzu czy innych zanieczyszczeń mogących zabrudzić filtr, przez co lampa nie będzie wystarczająco dobrze chłodzona. Warto zadbać, by sprzęt był używany w temperaturach podanych przez producenta, co również wpłynie na żywotność lampy.
Wymiana lampy
Jeżeli sygnalizator wskaże, że lampa jest zużyta, powinniśmy ją wymienić, by móc nadal cieszyć się dobrej jakości obrazem. Jeżeli wymieniamy samodzielnie, nie możemy zapomnieć o tym, by zrobić to zgodnie z dołączoną od producenta instrukcją. Wymianę lampy muśmy koniecznie zrobić w rękawiczkach, tak by nie dotykać bezpośrednio palcami szklanych powierzchni lampy. Wielu producentów wraz z nową lampą wysyła także nowy filtr powietrza. Jego również powinniśmy wymienić, ponieważ stary i zanieczyszczony doprowadzi do podgrzewania lampy, co skróci jej żywotność. Przed zakupem projektora powinniśmy sprawdzić, czy w gwarancji ujęta jest również gwarancja na lampę. Warto wiedzieć, że koszt lampy może być bardzo różny, jednak szacuje się, że może wynosić ok 10% ceny projektora. Wszystko zależy od tego jaki model potrzebujemy, a także w jakiej konfiguracji chcemy zakupić nową. Istnieje kilka opcji:
- oryginalna lampa i oryginalny moduł,
- oryginalna lampa i zamienny moduł,
- zamienna lampa i oryginalny moduł,
- oryginalna lampa bez modułu (goła żarówka),
- zamienna lampa bez modułu (goła żarówka).