Fungicydy – czym są i jak się je stosuje?

Uprawa roślin nie byłaby tak skuteczna, jeśli nie byłyby stosowane fungicydy. Bez nich wiele upraw mogłoby nie przetrwać na skutek różnego rodzaju chorób. Jeśli środki będą stosowane umiejętnie, wówczas pola uprawne będą rodzić plony, a my będziemy mogli cieszyć się z wielu korzyści. Aby móc stosować je w odpowiedni sposób, trzeba wiedzieć, jak mają skład oraz sposób działania. 

Czym są fungicydy?

Fungicydy to środki ochrony roślin, które z łaciny tłumaczy się jako grzyb. To substancje chemiczne, których głównym zadaniem jest ochrona roślin przed różnego rodzaju grzybami. Niektóre rośliny są niestety atakowane przez choroby grzybowe,  dzięki zastosowaniu fungicydów można chronić swoje uprawy przed ich atakiem. Jak działają takie środki? W preparatach fungicydach zawarte są substancje aktywne, które działają wielopoziomowo. Dzięki temu możliwe jest skutecznie wyplenienie grzybów ze swoich upraw. Czemu fungicydy są tak skuteczne? Bo działają bezpośrednio na czynności życiowe grzybów, uniemożliwiając im proces oddychania, który jest kluczowy w ich rozwoju i bytowaniu. Takie środki zatrzymują biosyntezę białek i kwasów nukleinowych, co powoduje zaburzenie wymiany substancji chemicznych pomiędzy otoczeniem a grzybem. Grzyby są osłabione, jednocześnie środki działają stymulująco na roślinę i pobudzają jej procesy odpornościowe. Jest to jednoznaczne z tym, że fungicydy nie tylko pomagają zwalczyć grzyby, ale co ważniejsze pozytywnie wpływają na wzrost hodowanych roślin. To duet idealny!

W jakich uprawach fungicyd jest szczególnie przydatny?

Prawda jest taka, że właściwie wszystkie rośliny mogą być atakowane przez grzyby, więc warto chronić przed nimi swoje uprawy. Jeżeli uprawiamy zboże, rzepak, warzywa, drzewa owocowe, to warto zastosować takie środki ochrony. Jak sprawdzić, czy nasze uprawy są zainfekowane przez grzyby? Po pierwsze ważna jest po prostu obserwacja. Jeśli będziemy stale monitorować stan roślin, z pewnością  bez większych problemów zauważymy, gdy będzie się działo z nimi coś złego. Gdy zauważymy niepokojące obawy, wówczas warto reagować w miarę szybko. Natychmiastowe podjęcie kroków zaradczych zwiększy szanse na szybkie i skuteczne usunięcie problemu. Zainfekowaną roślinę można rozpoznać stosunkowo łatwo, mogą pojawić się na niej wygięcia, deformacje, zgnilizna, a także zmiany barwy. To sygnały, które powinny nas zaniepokoić, wtedy warto podjąć stosowne działanie. 

Sposób działania fungicydów

Wśród fungicydów można wyróżnić trzy typy środków, które różnią się od siebie między innymi sposobem działania. Niektóre z nich działają zapobiegawczo, inne interwencyjne, można też kupić silne środki, które stosuje się bezpośrednio na liście. Obecnie na rynku można znaleźć bardzo dużo tego typu preparatów na grzyby, więc jest w czym wybierać. Jeśli nie znam się na takich preparatach, warto zapytać o poradę specjalisty, który doradzi nam, jakie rozwiązanie będzie najlepsze. Fungicydy systemiczne działają na rośliny od środka, oznacza to, że wnikają w strukturę rośliny i zatrzymują procesy chorobowe i rozwój infekcji. To, dlatego cieszą się tak dużym powodzeniem, po prostu są bardzo skuteczne. Obecnie bez większych problemów można znaleźć takie środki ochrony roślin w sklepach ogrodniczych. Natomiast fungicydy kontaktowe działają na powierzchni rośliny, co zapobiega rozwojowi zarodników grzybów. 

Fungicydy to jedne z lepszych środków ochrony roślin, dlatego bez wątpienia warto je zastosować, jeżeli na roślinach uprawnych pojawią się grzyby. Pamiętajmy, aby stosować preparaty w odpowiednich dawkach, dzięki temu będą niegroźne dla zdrowia człowieka i zwierząt i uchronią rośliny.