Iniekcja w budownictwie, jako najlepszy sposób na naprawę i uszczelnienie budowlanych konstrukcji

Różnego rodzaju pęknięcia, rysy, styki czy też robocze przerwy w budowlanych obiektach, to wszystko elementy, które będą poważnie zagrażać bezpieczeństwu całej konstrukcji. Istnieje pewne sposoby, aby je usnąć, a będzie to chociażby zaawansowana rozbiórka oraz inwazyjne prace, które mają wzmocnić i odbudować zaburzoną strukturę. Są to jednak problemy, na które uda się nam odnaleźć o wiele prostsze rozwiązania, a będzie to chociażby wykorzystanie możliwości, jakie daję nam iniekcje.

Czym tak w ogóle jest owa iniekcja, a także jakimi metodami się ją wykonuje oraz gdzie znajduje swoje zastosowanie? Z pewnością jest to innowacyjna i skuteczna technologia, którą warto poznać i przyjrzeć się jej z bliska. Obecnie, w obliczu wielu problemów z konstrukcjami, jest ona stosowana przez różne firmy.

Iniekcja, czyli dokładnie?

Można w uproszczeniu powiedzieć, że iniekcja w budownictwie to proces, który zakłada wprowadzenie substancji wzmacniającej, (czyli iniektu) do określonego środowiska, w którym wcześniej wykonuje się zwykle specjalne odwierty. Iniekt wtłaczany jest pod odpowiednim ciśnieniem, ale i dopasowywany dokładnie do samej specyfiki konstrukcji oraz materiału, z jakiego jest ona zbudowana.

Jego postać jest płynna podczas samego wtłaczania, natomiast z czasem twardnieje i tężeje, przeobrażając się w bardzo solidne spoiwo, które wpływa na wzrost bezpieczeństwa i solidność konstrukcji. Dotyczy to również wszystkich innych obiektów, które położone są pod ziemią. Jako, że rozwiązanie to ma naprawdę mnóstwo zalet, stosuje się tę metodę bardzo powszechnie w ogólnym budownictwie, a nawet w geoinżynierii.

Iniekcja i jej najpopularniejsze rodzaje…

Zarówno techniki iniekcji, jak i materiały, które są wykorzystywane do tworzenia wypełnień, będą się od siebie różnić, a głównie zależy to od środowiska w jakim się je stosuje. Z pewnością można wyróżnić kilka najczęściej wykorzystywanych rodzajów iniekcji.

Iniekcja grawitacyjna, która przydaje się podczas tworzenia wypełnień w pustych przestrzeniach oraz kawernach. W tym wypadku, koniecznością jest wywiercanie otworów, do których kolejno wtłacza się pod ciśnieniem iniekt, a ściany wysycają się po takim zabiegu przez około 1-2 doby. To rozwiązanie, którego nie poleca się, kiedy mury lub ściany są wyjątkowo grube.

Iniekcja ciśnieniowa, czyli metoda, o którą zwykle opiera się hydroizolacja budynków, a także wzmocnienie struktury grubszych murów. Do niewielkich otworów wkłada się pakery lub iniektory, przez które do wnętrza aplikuje się iniekt, a ten precyzyjnie wypełnia wszelkie braki.

Iniekcja strukturalna, która wymaga użycia specjalistycznych środków chemicznych, aby zapobiec wnikaniu wilgoci do wnętrza ścian. Jest to metoda, którą stosuję się zwykle w wypadku murów mokrych oraz zawilgoconych.

Iniekcja kurtynowa – pozwala ona na skuteczne odtworzenie poziomych oraz pionowych izolacji, bez konieczności wykonywania inwazyjnych wykopów, a także wszystkich innych prac ziemnych. Oszczędzając zarówno czas, jak i pieniądze.

Aby mieć stuprocentową pewność co do tego, że iniekcją będzie wykonana profesjonalnie, powinniśmy zwrócić się do ekspertów, którzy mają duże doświadczenie w takich realizacjach, a także doskonale znają wszelkie niuanse w związku z ową technologią. Tego typu usługodawców z pewnością odnajdziemy za pośrednictwem Internetu, natomiast i w tym wypadku powinniśmy podchodzi z dużym dystansem, jednocześnie bardzo dokładnie sprawdzając firmę i pracujących tam fachowców. Jeśli jest taka możliwość, zapytajmy poprzednich klientów o to, czy są zadowoleni z ich pracy oraz czy są oni w stanie polecić nam daną ekipę. Pamiętajmy, że dobra firma z tej branży będzie wiedziała jaka technika jest odpowiednia dla danej sytuacji, a także w możliwie najbardziej ekonomiczny sposób wzmocni konstrukcję, dając nam gwarancję bezpieczeństwa na bardzo długi czas.