Metalowy aparat na zęby – czy warto zdecydować się na leczenie?

Metalowy aparat na zęby to najbardziej klasyczny model wśród aparatów ortodontycznych. Wciąż jednak cieszy się sporym zainteresowaniem ze względu na skuteczność leczenia wad zgryzu z jego udziałem i stosunkowo niską cenę. Czy warto wybrać leczenie z jego pomocą?

Aparat na zęby – metalowy, kryształowy, porcelanowy?

Jeśli chcemy zdecydować się na leczenie wady zgryzu, stały aparat ortodontyczny to najskuteczniejszy sposób, stosowany we współczesnej ortodoncji. Aparat na zęby metalowy był pierwszym stosowanym na tak szeroką skalę sposobem uzyskania idealnie równego uśmiechu. Z jego pomocą można wyprostować zarówno górny, jak i dolny łuk zębowy, osiągając świetne efekty w przeciągu kilkunastu miesięcy leczenia.

Obecnie pojawiły się inne modele aparatów ortodontycznych, wśród których najbardziej popularne są modele kryształowe i porcelanowe. Czym różnią się one od tradycyjnej wersji metalowej? Przede wszystkim – materiałem, z jakiego są wykonane. Powstały, aby stworzyć mniej widoczną alternatywę dla metalowego aparatu na zęby, którego nie da się ukryć podczas noszenia. Dla wielu osób było to kłopotliwe, szczególnie np. w pracy. Aparaty kryształowe i porcelanowe są bardzo mało widoczne na zębach i można nosić je o wiele dyskretniej, dlatego zyskały wielu zwolenników. Jeśli jednak chodzi o efekty leczenia – niezależnie, z jakiego materiału jest wykonany aparat, prostowanie zębów przebiega tak samo. Warto wspomnieć, że model kryształowy lub porcelanowy jest o wiele droższy, niż klasyczna wersja metalowa.

Budowa i zakładanie aparatu ortodontycznego

Aparat na zęby metalowy, jak i wykonany z innych materiałów, składa się z trzech podstawowych elementów. Są to zamki, w przypadku klasycznej wersji wykonane z nierdzewnego metalu, ligatury oraz łuk ortodontyczny. Zamki mocuje się bezpośrednio na pojedynczych zębach, a na nie nakłada się ligatury, z których pomocą przytwierdza się do zamków specjalny łuk ortodontyczny. Łuk to metalowy drut, którego zadaniem jest wywarcie odpowiedniego nacisku na zęby, aby powoli przesuwały się na odpowiednie miejsca.

Zakładanie aparatu ortodontycznego przebiega zawsze w gabinetach ortodontycznych. Przed tym procesem lekarz w pierwszej kolejności sprawdzi, czy nie ma przeciwwskazań w postaci jakichkolwiek problemów z zębami – warto wiedzieć, że przed założeniem aparatu należy wyleczyć wszystkie zęby. Często wykonuje się także ekstrakcję ósemek, jeśli mogłyby przeszkadzać w leczeniu. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, lekarz założy aparat.

Najpierw mocuje się na zębach zamki – w zależności od ustaleń, na zębach w górnym lub dolnym łuku zębowym, lub w obu jednocześnie. Następnie lekarz zakłada ligatury, za pomocą których przytwierdza do zamków łuk ortodontyczny. Łuk zostaje naciągnięty z odpowiednią siłą, aby leczenie rozpoczęło się we właściwy sposób.

Czy leczenie metalowym aparatem na zęby jest mało komfortowe?

Metalowy aparat na zęby, tak jak aparat kryształowy lub porcelanowy, wywiera nacisk na łuk zębowy, przez co na początku, a także w trakcie leczenia można czasem odczuwać lekki dyskomfort. Ból mija jednak po kilku dniach i najczęściej nie jest dotkliwy. Do noszenia aparatu z jakiegokolwiek materiału można szybko się przyzwyczaić – można jeść prawie wszystko, unikając jedynie pokarmów bardzo twardych lub ciągnących się, które mogłyby utknąć w aparacie. Jedyną różnicą pomiędzy aparatem metalowym a jego droższymi alternatywami jest jego widoczność – noszenia modelu z tego materiału nie da się ukryć. W większości nie stanowi to jednak obecnie problemu ze względu na popularność tego rozwiązania – wiele osób nosi aparat i jego widok nie budzi zaskoczenia.