Kabel HDMI 10m – dłuższy, a może krótszy? Co wpływa na jakość obrazu?
Czy zakup kabla HDMI, wydaje się nam być skomplikowaną i trudną czynnością? Z pewnością większość z nas odpowiedziałaby, że nic z tych rzeczy. Spora część, przewodów tego typu, które dostępne są na rynku, często wyglądają identycznie, stąd klienci bardzo rzadko zwracają uwagę na ich specyfikacje, kiedy potrzebują kabla do telewizora, monitora, czy też konsoli. Okazuje się, że bardzo duże znaczenie ma to, na jaki kabel HDMI postawimy!
Bez względu na to, czy najbardziej interesuje nas specjalny kabel HDMI 10m czy też jakikolwiek inny, warto dowiedzieć się co nieco, o wspomnianej technologii. Kilka informacji w naszej głowie może już sprawić, że znacznie inaczej podejdziemy do wyboru przewodu tego typu, a to ma znaczny wpływ na jakość przesyłu.
Kabel HDMI – informacje podstawowe
Standard HDMI pojawił się na początku XXI wieku i od tego momentu, zdążyło się już sporo zmienić, a rynek zaowocował w ogromną liczbę integracji tej technologii. Co ciekawe, każdy nowy standard kabla HDMI, oferował użytkownik o wiele szybszy przesył danych od swojego poprzednika. Tego typu przewody służąco przesyłania nieskompresowanych danych wielokanałowego wideo oraz audio. Dzięki temu, jesteśmy w stanie podłączyć zdecydowaną większość sprzętów RTV, czyli wszelkie odtwarzacze Blu-Ray, DVD, konsole do gier, telewizory, monitory, czy też przystawki.
Jak wybrać odpowiedni przewód HDMI?
Bardzo istotnym faktem jest to, że kable HDMI nie mogą być dłuższe niż 15 metrów, a przynajmniej takie zalecenia stosują do użytkowników eksperci z HDMI Working Group, którzy dbają o najwyższy standard tej technologii. Kiedy infrastruktura w naszym pomieszczeniu wymaga od nas, abyśmy skorzystali z przewodu o długości przekraczającą tą wartość, niestety jesteśmy zmuszeni do sięgnięcia po tzw. repeater, który jest regeneratorem sygnału. Jest to jednak sytuacja dość rzadko spotykana, ponieważ urządzenia w naszych domach znajdują się od siebie maksymalnie w odległości od 2 do 5 metrów. Może się jednak zdarzyć, że będziemy posiadali projektor na suficie, na drugim końcu pomieszczenia, a wówczas taki element może być przydatny.
Droższy kabel HDMI, zawsze okaże się lepszy?
Co ciekawe, jeżeli chodzi o cenę przewodów HDMI, rozbieżności w cenie mogą osiągać nawet kilkuset złotych! Pamiętajmy jednak, że różnica w uzyskiwanej jakości cyfrowego obrazu oraz dźwięku nie będzie kolosalna, a wręcz okaże się ledwo zauważalna. O wiele bardziej opłaca się postawić na droższy kabel ze względu na jakość wykonania, czyli patrząc na jego wytrzymałość. Kable, uznawane za modele budżetowe, będą wykonane z połączenia miedzi oraz aluminium, a te trochę droższe, zastępują aluminium stalą. Poleca się jednak sięgać po te, które produkuje się z beztlenowej miedzi. Wiadomo, że przewód w markecie za 10 zł, nigdy nie dorówna tym o wiele droższym od renomowanych producentów. Czy warto jednak inwestować w tego typu udogodnienia? Wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb, a szczególnie od intensywności eksploatacji kabla.