Jakie informacje będą dla nas ważne przed zakupem ekranu projekcyjnego?
Wielu z nas chciałoby posiadać profesjonalny projektor, aby móc urządzać swoje prywatne seanse filmowe, jednak aby efekty były zadowalające, przyda się nam również ekran projekcyjny. Jeśli umieścimy go w miejscu, gdzie mamy możliwość regulacji oświetlenia, z dobrym nagłośnieniem, wówczas na pewno będziemy w stanie stworzyć swoją własną, salę kinową w domowym zaciszu.
Przy pomocy projektora, możliwe jest wygodne oglądanie filmów, seriali, sportowych transmisji, a także granie na konsoli, a wszystko to na ogromnym ekranie. Choć obraz może być rzucany na ścianę, często nie zadowoli to wymagających użytkowników. Klasyczna ściana pomalowana na biało, nawet ta zupełnie gładka nie pozwoli na to, aby odpowiednio odbijać padające światło. W takiej sytuacji obraz jest zniekształcony, często nieostry, a także nasycenie barw i kontrast pozostawia wiele do życzenia.
Nie można powiedzieć, że projektory to tanie sprzęty, a co więcej, ich obowiązkowym dodatkiem okazują się być także ekrany projekcyjne. Tylko w zestawie te sprzęty zagwarantują nam obraz wysokiej jakości. Ponadto, im lepszy ekran, tym lepiej wykorzystamy możliwości projektora.
Na jaki ekran do projektora warto się zdecydować?
Wykorzystanie odpowiednich materiałów do produkcji ekrany umożliwia to, aby wyświetlany obraz miał jak najlepsze parametry. Ekran to również element, dzięki któremu samo użytkowanie staje się o wiele bardziej komfortowe. Wybierając ekran, miejmy na względzie typ powierzchni projekcyjnej, a przy tym też proporcje i rozmiar. Pamiętajmy również, iż modele ekranów różnią się od siebie konstrukcją i metodą montażu. Dostępne są przenośne ekrany na statywie, rozwijane elektrycznie lub ręcznie, ekrany sufitowo-ścienne, a także ramowe konstrukcje, nadające się do zamocowania na ścianie.
Jako, że mobilne ekrany do projektora ustawia się na stojaku, zawsze można je szybko zwinąć i schować. Alternatywą są także ekrany projekcyjne ramowe, wykonane z profili aluminiowych zamocowanych do ściany. Posiadają wysokiej jakości powierzchnię, a z uwagi na obecność brzegów, światło jest skutecznie odbijane na bok. Najdroższe są modele z silnikiem elektrycznym. Ich obudowę montuje się na suficie lub na ścianie, a sterowanie polega na rozwijaniu lub zwijaniu pilotem, korbką, a nawet aplikacją w telefonie.
Sposób projekcji to jeden z czynników, który rozróżnia ekrany, dlatego istnieją te do projekcji tylniej oraz przedniej. Nim wybierzemy pewien model, weźmy pod uwagę rodzaj projektora. Istotna jest tu także odległość miejsca oglądania, od punktu zamocowania ekranu. Nie mniej zależy też od zaciemnienia pomieszczenia. Finalnie, warto pamiętać o doborze prawidłowego wymiaru i typu powierzchni wykonania ekranu. Dodatkowo, wymienia się długą listę parametrów, mających wpływ na ogólną jakość obrazu i komfort oglądania.
Najczęściej wybierane ekrany do projektorów
Jako, że potrzeby użytkowników oraz warunki pomieszczeń bardzo się od siebie różnią, istnieje wiele modeli sprzętów tego typu. Spotkamy przenośne ekrany, podłogowe, a przy tym też na statywie, montowane na stałe ekrany ramowe oraz sufitowe lub ścienne, rozwijane ręcznie lub też elektrycznie. Ekrany projekcyjne przenośne, są zwykle rozkładane na trójnogu, a ten ustawia się na podłodze. Jego największą zaletą jest po prostu niska cena, ale też mobilność oraz prosta w instalacja gdziekolwiek zechcemy.
Oczywiście i w tym wypadku pojawiają się pewne wady, a to chociażby nie do końca stabilna konstrukcja, którą należy za każdym razem rozkładać i składać. Można też postawić na podłogowy, przenośny ekran projekcyjny, który to jest dla odmiany ustawiany na pojedynczej nodze i rozwijany z belki nawojowej, schowanej w walizce. Mowa tutaj o znacząco cięższej konstrukcji, a przy tym o wiele stabilniejszej, niżeli w wypadku tej na trójnogu. Ponadto, daje nam to gwarancję tego, że powierzchnia ekrany będzie gładsza. Niestety, jeżeli chodzi o mobilność i transport, będzie to nieco bardziej problemowy model.