Iniekcja w budownictwie – najpopularniejsze rodzaje i zastosowanie
Istnieje naprawdę wiele możliwości, w jaki sposób mogą być narażone obiekty budowlane, a szczególnie ich konstrukcja. To różnego typu przerwy, styki, rysy, czy też pęknięcia. Niektóre rozwiązana pozwalają na zapobieganie takim sytuacjom, jednak często są to prace inwazyjne i wymagające rozbiórki, a wszystko po to by należycie wzmocnić zaburzoną strukturę. Mając to na uwadze, powinniśmy szukać prostszych rozwiązań, a taki jest z pewnością iniekcja, która posiada bardzo szerokie spektrum zastosowania.
Zanim podjęte zostaną jakiekolwiek prace, warto w ogóle się dowiedzieć, co to jest owa iniekcja, ale też kiedy warto ją wykorzystać. Jest to relatywnie nowa, a jednocześnie bardzo skuteczna technologia, którą stosuje mnóstwo usługodawców, kiedy konieczna jest walka z różnego typu konstrukcyjnymi problemami.
Co powinniśmy wiedzieć o iniekcji?
W samym budownictwie, iniekcja jest procesem, podczas którego dochodzi do wprowadzania specjalnego środka wzmacniającego (iniektu) do danego środowiska, gdzie wcześniej należy wykonać odwierty o odpowiedniej wielkości. Wtłaczany pod ciśnieniem iniekt, powinien być dostosowany do specyfiki konstrukcji oraz do budowy.
Podczas wtłaczania, środek pozostaje w płynnej formie, jednak będzie on twardnieć, aż stanie się trwałym spoiwem, które wzmocni konstrukcję i zagwarantuje jej bezpieczeństwo. Dotyczy to także wszystkich obiektów, które znajdują się pod ziemią. W związku z ogromną liczbą zalet tego rozwiązania, jest ono w budownictwie wykorzystywane powszechnie, a sięga po nie także geoinżynieria.
Najpopularniejsze rodzaje iniekcji…
Rodzaje iniekcji mogą się od siebie dość mocno różnić, co jest zauważalne nie tylko pod technicznymi względami, ale też materiałów, które pełnią rolę wypełnień. Sporo zależy od tego, jakie jest środowisko zastosowania. Z uwagi na to, można wyłonić przynajmniej kilka typów iniekcji, które najczęściej są wykorzystywane w budownictwie.
Iniekcja grawitacyjna – ma swoje zastosowanie w wypadku wypełnień pustych przestrzeni, a także w kawernach. Wcześniej, należy wywiercić specjalne otwory, a do nich wtłaczany jest iniekt pod ciśnieniem. Kiedy proces się zakończy, należy odczekać 24 – 48 godzin, na wysycanie ścian. Jeśli jednak są one dużej grubości, warto poszukać innej metody.
Iniekcja ciśnieniowa – metoda, na której bazuje hydroizolacja budynków, a także świetnie sprawdza się, podczas wzmacniania struktury grubszych murów. W otworach, umieszcza się pakery lub iniektory, poprzez które do środka wprowadza się odpowiedni iniekt, a ten ma za zadanie precyzyjnie wypełnić widniejące braki.
Iniekcja strukturalna – w tym wypadku, konieczne jest zastosowanie specjalistycznych środków chemicznych, w celu uniknięcia przenikania wilgoci przez ściany. Jest to metoda, którą wykorzystuje się zwykle w wypadku mokrych, a także zawilgoconych murów.
Iniekcja kurtynowa – dzięki niej, możliwe staje się odtworzenie izolacji poziomej i pionowej, a nie ma przy tym konieczności prowadzenia wykopów, ani też innego rodzaju inwazyjnych prac ziemnych. Jest to świetna szansa na to, aby zaoszczędzić sporo czasu, ale i pieniędzy.
By mieć gwarancję tego, że zastosowana metoda iniekcji będzie wykonana fachowo, należy skorzystać z usług profesjonalnej firmy, które mają ogromne doświadczenie w przy tego typu realizacjach, ale też orientują się we wszelkich nowinkach i stosowanych obecnie technologiach. Wiele polecanych firm z pewnością odnajdziemy poprzez Internet, jednak do ofert, które się tam umieszcza, powinniśmy zachować pewien dystans i dokładnie je sprawdzić. Kiedy tylko pojawi się na to szansa, przeczytajmy opinie od interesujących nas usługodawcach, które wystawili ich poprzedni klienci. Profesjonaliści doskonale zadają sobie sprawę z tego, z jakich powinno się korzystać technik w konkretnych sytuacjach, ale też które środki będą najlepsze, aby wzmocnić konstrukcję, zyskując jednocześnie gwarancję bezpieczeństwa, na wyjątkowo długi czas.