Zabezpieczenie serwerowni w 3 prostych krokach

Istnieją takie obiekty i pomieszczenia, które wymagają pieczołowitego podejścia do kwestii bezpieczeństwa i wyboru niestandardowych rozwiązań, ze względu na panujące wewnątrz warunki. Tak jest choćby w przypadku serwerowni, gdzie duża w wyniku jednoczesnego działania wielu urządzeń pod napięciem, występuje zwiększone ryzyko pożaru. Sprawdźmy zatem jak zadbać o zabezpieczenie serwerowni – praktyka pokazuje, że nie jest to trudne, a odpowiedni efekt osiągniesz w zaledwie trzech prostych krokach.

Jak zadbać o zabezpieczenie serwerowni?

Kluczową kwestią jest tutaj oczywiście ochrona przeciwpożarowa, która pozwoli Ci zadbać o pełne bezpieczeństwo mienia, a także osób znajdujących się w budynku. Aby było to możliwe, musisz przede wszystkim zadbać o odpowiednie urządzenia oraz usługi na najwyższym poziomie – wtedy zabezpieczenie serwerowni będzie skuteczne, a Twoje poczucie bezpieczeństwa znacznie wzrośnie.

Krok 1 – Systemy sygnalizacji pożarowej

Podstawą zapewnienia odpowiedniego poziomu ochrony przeciwpożarowej jest oczywiście zadbanie o system sygnalizacji pożarowej, dzięki któremu możliwe będzie błyskawiczne wykrycie zagrożenia. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, które wykrywają nadmiar ciepła, dym albo ogień, będziesz mógł nie tylko szybko skorzystać z pomocy straży pożarnej, ale również zorganizować sprawną i bezpieczną ewakuację.

Najlepszym rozwiązaniem wydają się dzisiaj systemy zasysania powietrza, takie jak VESDA oraz Schrack, które wykrywają dym w powietrzu i automatycznie wysyłają powiadomienie do odpowiednich służb. Takie rozwiązania są uniwersalne i pozwalają również na odpowiednie zabezpieczenie serwerowni – działają skutecznie nawet w tych pomieszczeniach, gdzie przepływ powietrza jest niewielki albo nie ma go wcale. Stanowią więc doskonały sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa mienia oraz osób przebywających w budynku.

Krok 2 – Urządzenia gaśnicze

Aby gaszenie pożarów było skuteczne i błyskawiczne, niezbędne okażą się również systemy gaśnicze – dzięki nim nie będziesz musiał nawet wzywać straży pożarnej, ponieważ bezpośrednio po wykryciu zagrożenia, rozpoczynają one akcję gaśniczą. Tutaj jednak musisz zwrócić uwagę na to, jakie rozwiązanie wybierasz – wodne instalacje mogą bowiem okazać się nieskuteczne, ponieważ woda zagraża urządzeniom działającym pod napięciem. O wiele lepszą alternatywą są więc systemy gaśnicze gazowe, które opierają swoje działanie na gazach obojętnych, przerywających reakcję spalania już na poziomie molekularnym.

Gazy takie jak INERGEN, Novec-1230 czy FM-200 skutecznie obniżają poziom tlenu w powietrzu, a także odbierają ciepło, dzięki czemu ogień nie może się rozprzestrzeniać. Dzięki nim zadbasz o zabezpieczenie serwerowni, a także bezpieczeństwo użytkowników budynku – nawet pomimo obniżenia zawartości tlenu, mogą oni bowiem bezproblemowo oddychać w danym pomieszczeniu.

Krok 3 – Serwis PPOŻ

Jeżeli natomiast chcesz, aby wybrane systemy były odpowiednio zaprojektowane i zamontowane, powinieneś skorzystać z doświadczonego i profesjonalnego serwisu PPOŻ, korzystającego z najnowocześniejszych technologii, o których wspomnieliśmy wyżej. Sprawdź więc kwalifikacje specjalistów, ich wcześniejsze realizacje, a także zapoznaj się z opiniami na temat firmy – pozwoli Ci to postawić na serwis przeciwpożarowy, który kompleksowo zadba o Twoje bezpieczeństwo.

Dzięki tym trzem krokom zadbasz o najlepsze zabezpieczenie serwerowni i będziesz mógł bezproblemowo realizować swoje codzienne zadania – mając pełne poczucie bezpieczeństwa.