Co zyska dziecko, dzięki obecności w żłobku?

Rodzice zobowiązani są do tego, aby ich dziecko miało zapewnioną jak najlepszą opiekę, dlatego należy zdecydować czy postawimy na żłobek, czy też inne rozwiązanie. By przekonać się co do jego słuszności, warto przeanalizować wszelkie wady i zalety. Jednocześnie, warto pamiętać, że panuje sporo legend i plotek o tego typu placówkach, w które nie należy wierzyć. W związku z tym, warto być nieco bardziej sceptycznym, Zapisanie dziecka do żłobka niesie za sobą sporo korzyści, jednakże musimy mieć też na uwadze masę innych czynników.

Jeżeli chcemy odnaleźć żłobek miasteczko Wilanów będzie jednym z rozwiązań co do lokalizacji, aczkolwiek nie powinno być to dla nas najistotniejsze. Pamiętajmy, że żłobki prywatne, ale i te publiczne chętnie przyjmują dzieci bardzo małe, a nawet takie, które jeszcze nie chodzą. Sporo zależy od tego, z jak wielkim miastem mamy do czynienia, a warto wiedzieć, że dzieci mogą zostać podzielone na grupy, które odpowiadają danemu wiekowi, aczkolwiek czasami wszystkie trafiają do jednej gromady. Jeśli poznamy plusy i minusy takiego rozwiązania, o wiele łatwiej ustalimy, czy w naszym wypadku będzie to dobry wybór.

W towarzystwie równolatków…

W wypadku, gdy posiadamy tylko jedno dziecko, a dodatkowo nie ma okazji do kontaktu z innymi maluchami, istnieje duże prawdopodobieństwo, że żłobek bardzo mu się spodoba. To wówczas okaże się świetną szansą, do przebywania i zabawy z rówieśnikami, co zawsze jest bardzo cennym doświadczeniem. Eksperci tonują jednak entuzjazm i nawołują do nieprzeceniania takich doświadczeń, ponieważ umiejętności społecznie, doświadczają największego rozwoju dopiero po 3-4 roku życia. W związku z tym, znacznie ważniejszy będzie pobyt przedszkolu.

Duże ryzyko zachorowania małego dziecka…

Najczęstszym zmartwieniem rodziców, którzy zapisują dzieci do żłobków publicznych, jest to, że dojdzie do okresu przechodzenia wielu chorób. Jest to po części prawdą, a szczególnie w zimowym okresie dzieci będą przez to spędzać więcej czasu w domu, niżeli w żłobku. Pamiętajmy jednak, że dzięki temu organizm malucha może się zahartować, a wpłynie to na mniejszą ilość infekcji już w przedszkolu. Nim nasza pociecha pójdzie do żłobka, zadbajmy o wypełnienie kalendarza szczepień, mając na uwadze również te nieobowiązkowe, jak np. przeciw ospie, czy też rotawirusom. Jeśli infekcje są wyjątkowo częste, najlepiej skonsultować sprawę z lekarzem i ustalić, czy dziecko powinno uczęszczać do żłobka. Czasami wymaga się nawet podawania specjalnych leków, aby stymulować odporność malucha.

Kwestia jadłospisu oraz pieluch…

Omawiany aspekt jest wyjątkowo ważny pod kątem dzieci obecnych w żłobkach, a tym samym jest to źródło wielu dylematów. Czasami pieluchy nie będą stanowiły problemu, szczególnie gdy chodzi o wyjątkowo młode grupy. W innych przypadkach, może okazać się, że niekorzystanie z pieluch to jeden z warunków przyjęcia do danej placówki. Oznacza to, że powinniśmy wcześniej dowiedzieć się, na jakich zasadach możliwe jest przyjęcie.

Co ciekawe, żłobki są takimi miejscami, gdzie nawet największe niejadki o wiele chętniej przekonają się do nowych produktów, ponieważ towarzystwo dzieci, które nie mają problemu z jedzeniem je do tego zachęca. Kiedy nasza pociecha posiada jakiekolwiek alergie, musimy o tym poinformować placówkę, jakie są jej żywieniowe ograniczenia, a także jakie są ewentualne reakcje na wypadek kontaktu z alergenem. Żłobek, a właściwie stołówka będzie zmuszona do tego, aby dostosować odpowiednio jadłospis, do indywidualnych potrzeb każdego podopiecznego. Warto wiedzieć, że nie jest konieczne odstawianie malucha karmionego piersią, zmuszając go przy tym do picia mleka modyfikowanego. Dzieci powyżej roku życia, będą już świetnie regulować swe potrzeby. Żłobek to miejsce, gdzie dziecko będzie jeść pokarmy stałe, pić zwykłą wodę i krowie mleko, pozostawiając karmienie piersią jako sprawę domową.