Wynajem długoterminowy Renault – korzystne rozwiązanie wyłącznie dla firm? Na jakich działa zasadach?

W Polsce, wynajem długoterminowy jest na etapie intensywnego wzrostu popularności. Chociaż funkcjonuje on już od jakiegoś czasu, proces ten zaczął się stosunkowo nie dawno. Dla wielu jest to atrakcyjna alternatywa dla klasycznego leasingu, a nawet dla kredytu oraz zakupu gotówkowego. Widać jednak nieprzekonanie klientów co do korzyści jakie płyną z tego rozwiązania. Najlepiej przed podpisaniem umowy, pozyskać jak najwięcej informacji o tej metodzie finansowania.

O wynajmie długoterminowym…

Wynajem długoterminowy samochodów to opcja, w której klient użytkuje auto, w zamian za regularne opłaty czynszu, w wysokości ustalonej przez spisaną umowę. Na uwagę zasługuje fakt, że jeśli postawimy na wynajem długoterminowy Renault i wiele innych marek pojazdów, stanie się dla nas możliwością. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się to bliźniaczo podobne do leasingu, istnieją jednak pewne różnice. Otóż leasing nie zagwarantuje nam nigdy tak rozbudowanego pakiety usług dodatkowych, które realnie wpłyną na obniżenie naszych kosztów. Naszym obowiązkiem jest wówczas jedynie tankowanie samochodu. Co więcej, wynajem długoterminowy nie wymaga od nas wpłaty własnej, a wypożyczalnia załatwia za nas sporą część formalności.

Istotną wadą są natomiast warunki wykupienia samochodu pod koniec umowy, gdyż te w najmie długoterminowy są niekorzystne i wiąże się to z wysokim wydatkiem. Znacznie lepiej wygląda to podczas leasingu, kiedy to mamy okazję dokonać tego na preferencyjnych warunkach.

Najem długoterminowy dla firm i dla osób prywatnych

Chociaż wielu wydaje się inaczej, najem długoterminowy sprawdzi się zarówno w przypadku firm, jak i klientów indywidualnych. Dla przedsiębiorcy to doskonała okazja, aby ustabilizować swoje wydatki, gdyż to wypożyczalnia zmaga się z formalnościami. W wypadku osoby prywatnej, istnieje szansa na bezproblemowe korzystanie z samochodu, nawet jeśli ta nie posiada wystarczającej ilości gotówki na zakup gotówkowy, a zdolność kredytowa nie umożliwia opcji kredytu bankowego. Wymieniając szereg zalet nie ma możliwości, aby nie dostrzec faktu, że jest to rozwiązanie  korzystne dla obydwu stron. Dla klientów najbardziej cenna jest jednak możliwość spotkania się ze stałymi kosztami przez cały okres umowy. Ich wysokość najczęściej reguluje długość umowy, ale też to, na jaki model auta padnie nasz wybór.

Lista zalet jest bardzo długa, jednak firma finansująca może nałożyć na nas pewne limity, chociażby w postaci ograniczenia maksymalnego przebiegu podczas roku lub miesiąca. Przekroczenie takiego limitu nawet o kilometr, zobowiązuje klienta do dodatkowej opłaty. Takiej sytuacji uda się nam jednak uniknąć, jeżeli tylko dokładnie będziemy czytać warunki umowy. Ponadto, samochód w momencie, kiedy będzie już zwracany do wypożyczalni powinien spełniać pewne normy związane ze stanem technicznym oraz wizualnym, stąd jego nadmierna eksploatacja nie wchodzi w grę. O pojazd musimy wyjątkowo dbać, gdyż konsekwencje z tytułu znacznego zużycia auta, mogą być dla nas dotkliwe finansowo.