Co musimy wiedzieć o rehabilitacji stawu skokowego?
Rehabilitacja, która dotyczy skręconej kostki oraz stawu skokowego jest zadaniem dla doświadczonego fizjoterapeuty. Skręceniem kostki nazywamy potocznie właśnie kontuzję stawu skokowego. W każdym roku z tą dolegliwością zmaga się nawet więcej niż 300 tysięcy Polaków. Problem ten jest naprawdę poważny i nie możemy go lekceważyć. Przez skręconą kostkę będziemy wyłączenie z normalnego funkcjonowania nawet przez kilka dni.
Skręcenie kostki. Czym jest?
Jest to bardzo często kontuzja, której możemy się nabawić przez nieprawidłowe postawienie naszej stopy na podłodze lub na innym podłożu. Wtedy sens ma rehabilitacja stawu skokowego. Skręcenie stawu kolanowego oraz zerwanie torebki tego stawu jest możliwe, kiedy zostanie przekroczony fizjologiczny zakres ruchu w stawie skokowym. To prowadzi w dalszej kolejności do uszkodzenia torebki stawowej oraz do zerwania więzadeł. Musimy mieć tego świadomość i być ostrożni, żeby nie nabawić się kontuzji. Uraz ten powstaje w czasie aktywności fizycznej. Ta wymaga wykonania wielu ruchów skrętnych. Te są wykonywane, gdy gramy w piłkę nożną lub też w koszykówkę.
Jak możemy skręcić kostkę?
Musimy przede wszystkim wiedzieć o wytrzymałości stawku skokowego. Jest to kwestia bardzo indywidualna. Skręcenie kostki jest czasami możliwe, kiedy wykonujemy pewien nienaturalny skok. Czasami może dojść do silnego przemieszczenia, które nie spowoduje urazu skręcenia kostki. Najczęstszą przyczyną skręcenia kostki jest niepoprawne i nieprawidłowe ustawienie naszej stopy względem powierzchni podłoża. Mówimy o nagłym i niewłaściwym ustawieniu stopy względem podłoża. Przyczyną skręcenia kostki może być także zeskok z pewnej wysokości lub też brak rozgrzewki przed treningiem, jaki chcemy rozpocząć. O tych przyczynach musimy pamiętać i być ostrożni, żeby nie spowodować skręcenia kostki.
Co zrobić, żeby zapobiec skręceniu kostki?
Jeśli chcemy skutecznie zapobiec skręceniu kostki, wtedy na pewno musimy pamiętać o stopniowym oraz częściowym obciążaniu stawów. Ważna w tym wypadku jest właściwa rozgrzewka przed przystąpieniem do ćwiczeń. W rozgrzewce musimy uwzględnić stawy skokowe. Dobrym pomysłem jest także noszenie codziennie obuwia, które jest idealnie dopasowane do naszej stopy. Powinniśmy także unikać jakichkolwiek skoków oraz wykręcania stopy w czasie chodzenia. Dużą rolę powinna odgrywać rehabilitacja. Ta powinna koncentrować się na skutecznym zmniejszeniu bólu oraz obrzęków. Musimy także pamiętać o poprawie ruchomości oraz o stabilności stawu, który powinniśmy zabezpieczyć przed przyszłymi uszkodzeniami.