USG Dpplera – wskazania do wykonania badań
Choroby serca to jeden z najczęstszych powodów zgonów wśród populacji na świecie. Ujawniają się one u osób różnym wieku, choć największą grupę pacjentów tworzą osoby w podeszłym wieku. Problemy z ciśnieniem są pierwszym krokiem w kierunku rozwoju choroby wieńcowej. Pilna konsultacja w tym zakresie może zapobiec rozwojowi choroby, a co za tym idzie, może też ustabilizować sytuacje chorego dzięki zastosowaniu odpowiedniej kuracji. W ostatnich latach Ministerstwo zdrowia objęło specjalnymi kontrolnymi badaniami, pod kontem chorób serca, kobiety po 35 roku życia. Bada się przede wszystkim ciśnienie tętnicze oraz ogólny stan zdrowia. Wstępne wykrycie nieprawidłowości może zapobiec ciężkim powikłaniom zdrowotnym w przyszłości.
Wraz z rozwojem technologii, również w medycynie mamy do dyspozycji wiele możliwości diagnostycznych. Pierwszym i podstawowym badaniem wykonywanym w diagnostyce chorób serca jest EKG. To ono stanowi wyznacznik do dalszych badań zleconych przez lekarza pierwszego kontaktu. Niestety nie zawsze jest ono miarodajne i dopiero przy kolejnych próbach można zauważyć nieprawidłowości. Dlatego lekarz posiadający wątpliwości co do prawidłowości przeprowadzonego badania kieruje chorego na dodatkowe badania jak echo serca czy usg doppler kraków.
Wskazania do wykonania USG Dopplera
USG Dopplera ma zastosowanie w przypadku wielu chorób. Najczęstsze z nich to miażdżyca oraz choroba zakrzepowa żył. Dzięki USG Dopplera wykrywane są zmiany chorobowe w naczyniach krwionośnych między innymi niedrożność tętnic oraz zatory żylne i tętniaki. Badanie to wykonywane jest również w podejrzeniu innych patologicznych zmian, które mogą skutkować nieprawidłowym przepływem krwi w żyłach i tętnicach. Podczas badania określany jest przepływ krwi oraz ewentualne zmiany w tętnicach szyjnych, w tętnicach podobojczykowych, sercu, w jamie brzusznej, a także obrębie narządów płciowych. Kiedy określany jest przepływ krwi w sercu do USG Doppler w Krakowie dołączone jest również badanie, które nazywane jest echem serca. USG Dopplera to istotne metoda badawcza, która pozwala wykrywać nieprawidłowości krążeniowych kończyn dolnych i górnych.
Innym wskazaniem do wykonania USG Dopplera są także zmiany mające charakter nowotworowy. w trakcie badania USG doppler, można dokładnie zobaczyć, jak przepływa krew w węzłach chłonnych. Podczas tego badania oceniony jest również rodzaj guzów wątroby oraz stopień ich złośliwości.
Jakie są przeciwwskazania do USG doppler?
USG doppler to badanie nieinwazyjne, bezbolesne i w pełni bezpieczne. Do tej pory eksperci nie wskazali żadnych długoterminowych przeciwwskazań bezwzględnych. jednym z powodów przez które nie może odbyć się badanie oraz przesunięcie go na inny termin może być jedynie uszkodzona skóra w podanym miejscu. Chodzi głównie o oparzenia, otwarte rany czy złamanie. Uszkodzony naskórek może wiązać się z ryzykiem interakcji, a inne urazy będą prowadzić do bolesności miejsc, które mają styczność z głowicą podczas wykonania USG.