Konserwacja okuć okiennych

Okucia okienne odgrywają niezwykle istotną rolę, ale są niewidoczne, więc tak naprawdę mało na ich temat się mówi. Kiedy dochodzi do awarii jednego z tych elementów, zwykle uznaje się, że popsuło się okno, jako całość i kupuje się nowe. A tak naprawdę wystarczyłoby wymienić konkretny element. Jeszcze lepiej byłoby zadbać o właściwą konserwację, to wówczas nie byłoby takich problemów.

Czym są okucia okienne?

Wspomniane okucia okienne to metalowe elementy, które znajdują się w ramie okna. Zaliczyć do nich można zawiasy okienne oraz klamki. Wśród nich są także tak zwane otwieralnice, nożyce zabezpieczające oraz ograniczniki wychyłu. Nierzadko wymienia się tu również systemy antywłamaniowe. Tak więc podsumowując, praktycznie wszystko, co wpływa na prawidłowe funkcjonowanie okna, można nazwać okuciem okiennym. Należy koniecznie podkreślić, że dosłownie każdy z tych elementów można dokupić i tym samym wymienić, gdy ulegnie awarii czy zużyciu. Nie trzeba od razu kupować całego okna, co wiąże się ze zdecydowanie wyższym kosztem i zdecydowanie bardziej czasochłonną pracą. Każde okucie okienne ma duże znaczenie dla okna. Warto mieć na uwadze to, że zarówno jakość, jak i stan okuć ma ogromny wpływ na szczelność okna. Należy pamiętać o tym przede wszystkim podczas zakupu okuć. To dzięki tym właśnie elementom okno może się bez problemu otwierać, rozszczelniać czy uchylać. To okucia wpływają na poziom bezpieczeństwa i tym samym zmniejszają ryzyko włamania. Trudno je więc zastąpić, o ile w ogóle jest to możliwe.

W jaki sposób poprawnie konserwować okucia okienne?

Okucia okienne wymagają poprawnej i zarazem regularnej konserwacji. Wielu z nas może zastanawiać się nad tym, czy to w ogóle możliwe, skoro są one niewidoczne. Okazuje się jednak, że jest to nie tylko realne, ale wręcz obowiązkowe. W przeciwnym razie nie będzie dane nam zbyt długo cieszyć się ich poprawnym działaniem. Przejdźmy wobec tego do rzeczy. Otóż między oknem a ramą znajdują się drobne szczeliny, w które bardzo łatwo przenika kurz i inne zanieczyszczenia. Zdarza się nawet, że gnieżdżą się w nich malutkie owady. Nie wolno zapominać tu również o wilgoci pochodzącej ze śniegu czy deszczu. Wszystko to może skutecznie niszczyć okucia. Dlatego ich konserwacja jest naprawdę bardzo potrzebna. Okucia okienne potrzebują regularnego oliwienia albo po prostu smarowania. Dzięki temu dobrze działają. W końcu tworzy je system zapadek i łączy, które są w nieustannym ruchu. Jeśli nie będą w odpowiedni sposób konserwowane, z czasem przestaną się ruszać i działać poprawnie. To może spowodować problemy z otwieraniem i zamykaniem okna. Bardzo ważne jest to, aby podczas montażu nie uszkodzić okuć, co mogłoby spowodować zbyt łatwe rozwijanie się tam rdzy. Okucia powinno się także raz na jakiś czas rozkręcić oraz umyć, a następnie dobrze wytrzeć. Warto czasem również zastosować specjalistyczne środki antykorozyjne. Wszystko to ma skuteczny wpływ na utrzymanie okuć w dobrym stanie. Nie tylko wizualnym, ale przede wszystkim technicznym.

Zakończenie

Okucia okienne nawet te najwyższej jakości kiedyś mogą się zużyć lub ulec awarii. Wystarczy tak naprawdę zaniedbać je tylko, by przestały działać poprawnie. Dlatego bardzo ważne jest to, aby okucia te w odpowiedni sposób konserwować. Można do robić na wiele sposobów, a obowiązkowo oliwić je i smarować. To, że okuć tych nie widać, nie oznacza, że nie istnieją. One są i trzeba o nie zadbać, ponieważ w przeciwnym razie mogą ulec awarii, a wówczas normalne korzystanie z okna mogłoby okazać się utrudnione bądź nawet zupełnie niemożliwe. Lepiej nie doprowadzać do takiej sytuacji, ponieważ okno może przestać działać w najmniej spodziewanym momencie, a wówczas pojawi się poważny problem. Oczywiście okucia można dokupić, bo akcesoriów tych jest pod dostatkiem zarówno w sklepach budowlanych, z artykułami wykończeniowymi, jak też w tych specjalnych punktach, w których sprzedawcy nastawiają się wyłącznie na sprzedaż okuć okiennych. Jednak zapobiegając awarii, czyli konserwując okucia, można uniknąć potrzeby ich zakupu.