Odpoczywaj bezpiecznie !
Ludzie, którzy lubią adrenalinę na pewno kiedyś słyszeli o ubezpieczeniu sportów ekstremalnych. Sporty ekstremalne związane są ze zwiększonym ryzykiem, które wpływa na wzrost wysokości składki o około 300%. Są uznawane przez ubezpieczycieli za o wiele bardziej niebezpiecznie niż wypoczynek, zwiedzanie czy sporty wysokiego ryzyka.
Przed zakupem ubezpieczenia turystycznego należy poinformować ubezpieczyciela o rodzaju uprawianej dyscypliny, aby rozszerzył zakres ochrony. Należy pamiętać, że różne towarzystwa niektóre aktywności fizyczne odmiennie zaliczają do sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka.
Jakie dyscypliny są uznawane za sporty ekstremalne?
Zanim mówić o ubezpieczeniu sportów ekstremalnych musimy się dowiedzieć jakie to są sporty ekstremalne. Ubezpieczycie aktywności fizycznej, w których prawdopodobieństwo odniesienia urazu jest zwiększone, zaliczają do sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka. Ich lista jest dostępna w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Najczęściej towarzystwa określają definicję sportów ekstremalnych następująco: sporty ekstremalne to aktywność sportowa, której uprawianie wymaga ponadprzeciętnych umiejętności, odwagi i działania w warunkach dużego ryzyka, często zagrożenia życia.
Jednak definicje w poszczególnych OWU mogą się od siebie różnić w zależności od ubezpieczyciela. Dyscyplinę, którą jedno towarzystwo zakwalifikuje do sportów ekstremalnych, inne może uznać za aktywność wysokiego ryzyka. W związku z tym przed zakupem polisy turystycznej należy dokładne zapoznać się z warunkami umowy. Najczęściej do ekstremalnych są zaliczane: alpinizm, baloniarstwo, wspinaczka górska i skałkowa, speleologia, skoki ze spadochronem, paralotniarstwo, pilotowanie samolotów silnikowych, sporty motorowe lub motorowodne, kolarstwo górskie, skoki na bungee, narciarstwo poza trasami, skoki akrobatyczne na nartach, jazda po muldach. Jeżeli zdecydujesz się na coś takiego, pamiętaj, że ubezpieczenie sporty ekstremalne – to pierwsze o czym musisz się martwić.
Do sportów ekstremalnych zaliczane są również wyprawy do miejsc, które charakteryzują się bardzo trudnymi warunkami klimatycznymi bądź przyrodniczymi. Takimi, jak najwyższe partie gór (np. Himalaje), tereny lodowcowe, dżungla czy busz. Z kolei trekking górski w zależności od ubezpieczyciela, klasyfikowany jest jako ekstremalny od określonej wysokości (zwykle powyżej 3500 m n.p.m.). To naprawdę może być fajna przygoda i najlepsze wspomnienie z twojego życia, ale musisz mądrze odpoczywać, żeby nie narażać siebie i swoich bliskich.