Czym wyróżniają się szyby kuloodporne?
Szyby na pierwszy rzut oka nie wydają nam się niczym specjalnym. Ot, kawałek szkła zamknięty w jakiejś ramie z metalu, drewna lub plastiku, mający zamknąć pomieszczenie, wpuścić do niego trochę światła lub zapewnić nam przejrzystość i widok na zewnątrz. Cała ta gałąź jest jednak o wiele bardziej skomplikowana niż mogłoby się to na początku wydawać. W zależności od zastosowania, w jakim mamy ich użyć, rodzaje szyb potrafią się od siebie naprawdę mocno różnić. Nie inaczej jest z szybami kuloodpornymi. Czym wyróżniają się na tle innych szyb oraz gdzie najczęściej się takowe stosuje?
Szyby kuloodporne – rodzaje, działanie, ochrona
Szyby kuloodporne, jak sama nazwa wskazuje, nie są pospolitym rodzajem szyb, które znajdziemy w większości domów i aut. Ich zadaniem jest zapewnienie ochrony przed bronią palną i minimalizowanie szkód w wyniku ostrzału. Ich zaletą jest niezwykle duża wytrzymałość na działanie ogromnej, punktowej siły, jaką wytwarza pocisk. Szyby kuloodporne różnią się również swoją budową w zależności od rozwiązania, jakie chcemy zastosować we konkretnym egzemplarzu. Przede wszystkim różnić się mogą one wytrzymałością i odpornością na mocniejsze karabiny i większe kalibry pocisków. Oczywiście z większą trwałością rośnie także i cena. Co ciekawe, dobra kuloodporna szyba będzie w stanie wytrzymać nawet uderzenie młotkiem czy siekierą. Są to sprzęty, które tak samo jak pocisk przykładają siłę swojego uderzenia punktowo, co taka szyba idealnie wytłumi. Tym samym bardzo dobrze sprawdza się również w zastosowaniach antywłamaniowych, o czym więcej za chwilę. Najczęściej szyby kuloodporne dzielimy na odpryskowe i bezodpryskowe. Odpryskowe przy uderzeniu lub przejęciu siły strzału generują charakterystyczny odprysk, który często znamy po prostu z filmów akcji. Tworzą one jednak odłamki, które mogą być zagrożeniem dla osoby stojącej po drugiej stronie lustra. Szyby bezodpryskowe zaś inaczej rozkładają energię uderzenia i minimalizują ryzyko pojawienia się odłamków, co jeszcze bardziej podnosi poziom bezpieczeństwa. Często szyby wykańcza się również dodatkową warstwą szkła, która ma głównie być warstwą funkcjonalną – odbijanie promieni słonecznych, termoizolacja czy też stworzenie efektu ,,lustra weneckiego”.
Gdzie stosowane są szyby kuloodporne?
Mimo że nazwa powinna sugerować, iż szkła kuloodporne sprawdzą się wyłącznie w miejscach, gdzie istnieje realne zagrożenie bronią palną, nie do końca tak musi być. Oczywiście jest to główna funkcjonalność tych szyb, więc i tam najczęściej je ujrzymy. Są to więc wszelkie pojazdy ważnych osobistości, jak polityków, dyplomatów, celebrytów czy muzyków, strzelnice czy banki. Kolejnymi miejscami, gdzie bez większych problemów znajdziemy szyby kuloodporne, są wszelkiego rodzaju przedsiębiorstwa zajmujące się pieniędzmi i towarami luksusowymi – kantory, jubilerzy, salony samochodowe czy luksusowe sklepy z odzieżą. Takie szkła znajdziemy również w mniej oczywistych miejscach, jak witryny sklepowe czy drzwi wejściowe do galerii czy biurowców. Skąd taka różnorodność, mimo że w wielu tych miejscach zagrożenie bronią palną jest naprawdę niewielkie? Jak już wyżej wspomniałem, szkło kuloodporne sprawdza się dzięki swojej wytrzymałości i grubości naprawdę dobrze przy różnego rodzaju włamaniach. Młotki, siekiery czy łomy nie stanowią dla niego większego wyzwania, dzięki temu idealnie spełnia swoje funkcje ochronne nawet wtedy, gdy w grę nie wchodzą pociski z broni palnej. Dzięki tej uniwersalności przedsiębiorcy do swoich siedzib wybierają właśnie szkło kuloodporne. Wraz z ochroną antywłamaniową dostają bowiem również dodatkowe zabezpieczenie przez ewentualną bronią palną.
Producenci szyb kuloodpornych wychodzą z założenia, iż przezorny jest zawsze ubezpieczony. Stąd też poniekąd wynika tak spora uniwersalność tych szkieł. Klienci chcący zabezpieczyć się na wszelkie ewentualności nie chcą rozmieniać się na drobne i bawić w półśrodki – tylko dążą do maksymalnego bezpieczeństwa. To właśnie dlatego szkło chroniące przez skutkami działania broni palnej ma aż tak dużą popularność. Daje wszystko, co jest potrzebne do czucia się bezpiecznym.