Wszystko, co musisz wiedzieć o tranzycie
Jeśli zajmujesz się na co dzień transportem, spedycją lub logistyką z pewnością nie raz spotkałeś się z pojęciem, jakim jest tranzyt. Jedna nie dla wszystkich jest on jasny. W szczególności powinny zapoznać się z nim osoby, które planują założyć firmę opierającą się na sprowadzaniu towarów zagranicznych. Wiedza ta pozwala świadomie importować produkty, bez przykrych niespodzianek.
Czym tak właściwie jest tranzyt?
Tranzyt to nic innego jak pojęcie określające sytuację, w której transport przebiega przez terytorium państwa, w którym nie ma punkt rozładunku lub załadunku. Samo pojęcie określa jednak tylko i wyłącznie trasę przebytą na terytorium kraju znajdującego się pomiędzy krajami załadunku i rozładunku. Tranzyt może jednak dzielić się na wiele rodzajów. Koniecznie zapoznaj się z każdym z nich. Podane informacje nie są jednak, na tyle wyczerpujące, aby posiąść całą wiedzę na temat tranzytu. Warto skorzystać z usług, jakie oferuje doradztwo celne, aby wejść w posiadanie najświeższej wiedzy.
Tranzyt – poznaj najczęstsze rodzaje
Jednym z najpopularniejszych podziałów jeśli chodzi o tranzyt jest z pewnością wyróżnienie tranzytu pośredniego i bezpośredniego. Choć sama nazwa nie jest skomplikowana, osoby, które nie miały najmniejszego kontaktu z transportem międzynarodowym, nie będzie ona nic znaczyła. Transport bezpośredni określa sytuację, w której towar pokonuje wyznaczoną trasę przez kraj, bez najmniejszych przerw – ładunek zostaje przekazany z punktu A do punktu B. Z kolei tranzyt pośredni może pojawić się w momencie, kiedy środek transportu zostanie wymieniony na inny. Bardzo często zdarza się, że w danym punkcie w kraju towar zostaje rozdzielony na mniejsze części.
Inny podział tranzytu to tranzyt wewnętrzny i zewnętrzny. Przypadku tego pierwszego mamy do czynienia tylko i wyłącznie z przemieszczaniem się na terenie Unii Europejskiej. Z kolei tranzyt zewnętrzny dotyczy również krajów niewchodzących w skład Unii Europejskiej.