Kabel HDMI, który zrobi różnicę? Co będzie warunkować jakość przewodu?

W ciągu całego dnia, jesteśmy w stanie wykonać masę czynności, a korzystanie ze sprzętów RTV jest ich nieodłącznym elementem. Co więcej, każde z tych urządzeń wiele czerpie z technologii HDMI, a nasza wiedza zamyka się na tym, że do telewizora podłączony jest tego typu przewód. Jeśli zastanowilibyśmy się nad tym, doszlibyśmy do wniosku, że jego rodzaj jest bardzo znaczący, a wysokiej jakość kable HDMI, może wpłynąć na wiele czynników.

Co warto wiedzieć o technologii i kablach HDMI?

Chociaż to sam kabel HDMI jest tutaj najważniejsze, nie zaszkodzić poświęcić chwili technologii, na której bazują te znane nam wszystkim przewody. Sam skrót HDMI – oznaczana High Definition Multimedia Interface, a zatem multimedialny interfejs, który pozwala nam na transmisję wysokiej jakości danych wideo.

Pamiętajmy jednak, że kable HDMI nie są jedynie zdolnie do transmisji samego obrazu, gdyż jednocześnie obsługują również wielokanałowy dźwięk. Jest to już kilkunastoletnie technologia, dlatego złącze HDMI posiada już wiele zastosowań, a szczególnie jeżeli chodzi o sprzęty RTV. Najbardziej korzystają na niej telewizory, projektory, monitory, ale również konsole do gier.

Rynek obfituje również w pewne rozdzielacze HDMI, a te posiadają nie tylko złącze HDMI, ale również kilka innych tego typu po drugiej stronie. Dzięki temu, jesteśmy w stanie do jednego urządzenia, podłączyć kilka różnych. To szczególnie cenionych gadżet przez tych, którzy narzekają na zbyt małą liczbę wejść HDMI w swoich sprzętach.

To pomoże Ci podczas wyboru kabla HDMI – garść cennych informacji!

Spośród wielu istotnych aspektów, najlepiej rozpocząć od standardu kabla HDMI. Kilkanaście lat rozwoju technologii HDMI spowodował, że pojawiło się już sporo generacji tego interfejsu, każdorazowo oferując coraz to lepsze parametry dotyczące przesyłu danych. Najpopularniejszy standard, to obecnie HDMI 2.0, który ukazał się w roku 2013, a ten umożliwi nawet obsługę jakości Ultra HD. Dwa lata później użytkownicy mogli już sięgnąć po HDMI 2.0a i HDMI 2.0b – rok później. Są to standardy, które współpracują z technologią HDR.

Obecnie, podkreśla się istotę długości przewodu, dlatego warto być świadomym odległości, która dzieli nasze urządzenia. Warto trzymać się prostej zasady, która mówi – lepszy nieco za długi, niż za krótki przewód. Dodatkowo, nie zaleca się kupna kabli HDMI, których długość przekracza 15 metrów.

Bardzo istotna jest jakość samego przewodu. Pozłacane wtyczki zawsze będą wartością dodaną, ze względu na lepsze parametry i stabilniejsze działanie. Często spotkamy się z opinią, że najlepsze będą kable z miedzi beztlenowej, jednak te z mieszanki miedzi ze stalą nie będą o wiele gorsze. Wystarczy po prostu unikać tych, które są wyprodukowane z aluminium i miedzi, natomiast dotyczy to głównie klientów, którzy planują bardzo intensywną eksploatację kabla. Oczywiście możemy kupić najdroższy przewód HDMI na rynku, jednak inwestycja nie będzie dla nas opłacalna, jeśli ograniczamy się tylko do jednorazowego podłączenia go do naszego telewizora.