Prawnik prawa pracy – jakie powinien mieć cechy?

Prawo pracy to szeroki i bardzo rozbudowany aspekt przepisów w Polsce. Te mogą dotyczyć wielu aspektów naszego życia, wpływających na komfort psychiczny, stan zdrowia czy majątek. Z tego względu prawnik zajmujący się prawem pracy powinien mieć pewne cechy, które pomogą klientowi. Oto najważniejsze z nich!

Wpisując w wyszukiwarkę „adwokat prawo pracy warszawa” dostaniemy dostęp do wielu różnych ofert prawników, którzy zajmują się prawem pracy i pokrewnymi. Czy jednak każdy jest tak samo skuteczny? Jakie cechy charakteru decydują o tym, że adwokat prawa pracy jest odpowiedni do wykonywania swojej pracy?

Umiejętność rozmowy z klientem

Pamiętajmy, że to klient jest najważniejszą stroną postępowania związanego z prawem pracy. Najczęściej ma on różne, trudne lub bardziej trudne przejścia związane z pracodawcą lub pracownikiem. Ciężko pogodzić mu się z sytuacją, a zawiłe paragrafy kodeksu pracy tylko utrudniają ogarnięcie sytuacji.

Bolesne przejścia mogą doprowadzić takiego klienta do ciężkiej choroby psychicznej, załamania, a niekiedy nawet myśli samobójczych. Dobry prawnik od prawa pracy musi być więc skutecznym psychologiem. Odpowiednie podejście do problemów klienta, empatia i zrozumienie dla sytuacji oraz wyraźnie odczuwalna chęć pomocy, podniesie na duchu i będzie motywacją do podjęcia działań. Prawnik powinien też wytłumaczyć zawiłości kolejnych punktów prawa pracy oraz wskazać najkorzystniejsze rozwiązania.

Poza aspektem psychologicznym ważny jest też aspekt ludzki. Nawet jeżeli współpraca z roztrzęsionym klientem może być trudna ze względów praktycznych (utrudnienia w pozyskiwaniu informacji, zdenerwowanie, porywczość, bezradność), to dobry prawnik powinien mieć poczucie misji w działaniu i chęć dotarcia do klienta i jego potrzeb.

Prawnik prawa pracy musi być ekspertem!

To druga kwestia o której trzeba pamiętać. Prawnik musi być ekspertem w dziedzinie prawa pracy, jeżeli będzie reprezentował klienta. Zwróćmy uwagę na to, że druga strona sporu z pewnością dobrze przygotuje się do obrony. Z tego względu prawnik podejmujący się różnych spraw związanych np. z zatrudnieniem, ochroną stanowiska pracy, zaległością związaną z wynagrodzeniem lub kwestią mobbingu musi wiedzieć na jakie przepisy powoływać się w sądzie i jak prowadzić sprawę.

Powinien to też czuć klient. W jego mniemaniu każdy prawnik jest ekspertem, ale początkowe zaufanie spada w przypadku braku zaangażowania w sprawę. Z tego względu prawnik jest zawodem zaufania publicznego, który dla klienta będzie wykładnikiem sytuacji. Dobry adwokat lub radca prawny nakreśli szkic postępowania, z pomysłem na kolejne kroki.

A czy dobry prawnik będzie obiecywał sukcesy i wygrane w bataliach dotyczących prawa pracy? Nie powinien tego robić. Tak jak lekarz nigdy nie zagwarantuje, że uratuje pacjenta, tak prawnik nie może zagwarantować, że jego działanie zakończy się dokładnie tak, jak chce tego klient. Może jednak zapewnić, że zrobi wszystko co w jego mocy, aby zakończyć sprawę po jego myśli.

Doświadczenie jest w cenie!

Wiedza i empatia to jedno, a doświadczenie to drugie. Prawnik, który prowadzi sprawy danego klienta powinien mieć już praktyczną wiedzę związaną z działaniem w takich sytuacjach. To procentuje bowiem przy każdej kolejnej sprawie i sytuacjach z nią związanych. Adwokat lub radca prawny musi być przygotowany na różnego rodzaju przewroty i kruczki, które wykorzystać może druga strona.

Pamiętajmy, że poszukując prawnika warto zdać się na doświadczenia innych osób – wskazane jest poszukanie opinii na temat działań danej kancelarii lub zwrócenie uwagi na doświadczenia znajomych. W ten sposób nie wpadniemy w trudną sytuację dotyczącą braku zaangażowania, empatii czy doświadczenia u prawnika, który prowadzi naszą sprawę. Jeżeli szukacie Państwo odpowiedzialnego, profesjonalnego i rzeczowego reprezentanta, który dobrze poprowadzi Państwa przez zawiłe przepisy prawa pracy – zachęcamy do kontaktu. Odpowiemy na pytania związane z prawem pracy i nie tylko. Pomożemy również w innych aspektach prawa.