Tranzyt towarów – czym jest?

O tranzycie towarów słyszała z pewnością każda firma spedycyjna i transportowa. Planujesz otworzyć przedsiębiorstwo zajmujące się przewozem towarów lub osób z jednego państwa do drugiego, przez obszar zupełnie innego? W takim razie musisz koniecznie zapoznać się z pojęciem tranzytu. Wiedza ta pozwoli Ci rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące transportu zagranicznego. Jeśli nie są one jednak wystarczające koniecznie skorzystaj z pomocy agencji, której usługa jest doradztwo celne.

Tranzyt – na czym polega?

Pojęcie, jakim jest tranzyt najlepiej zobrazować na przykładzie trzech państw. Jeśli ładunek, który przewozisz z Polski ma znaleźć się we Francji, musisz przejechać przez Niemcy – państwo, w którym nie masz zaplanowanego ani rozładunku, ani załadunku. Procedura tranzytu w takiej sytuacji znacząco usprawnia sam transport. Procedura ta została wprowadzona przez Unię Europejską celem swobodnego przepływu towaru pomiędzy krajami. Tranzyt możemy podzielić na bezpośredni oraz pośredni. Warto również wiedzieć, że tranzyt ma podział także ze względu na rodzaj transportu. Droga lądowa nie jest jedynym sposobem na przewiezienie towaru. Wyróżniamy więc także tranzyt lądowy, lądowo-morski oraz morski i lotniskowy.

Najważniejsze informacje o tranzycie wewnętrznym

Podział tranzytu dotyczy również wewnętrznego i zewnętrznego. W przypadku tego pierwszego mamy do czynienia z obszarem celnym Unii Europejskiej. W przypadku przemieszczania się na terenie UE towary posiadają jeden dokument celny i jedno zabezpieczenie. W jego przypadku nie można podzielić przewożonego towaru lub dodać do niego kolejnej przesyłki. Z kolei tranzyt zewnętrzny obejmuje przemieszczanie towarów niewspólnotowych na obszarze Wspólnoty.

Niezależnie czy towar o procedurze celnej, jest krajowy czy nie krajowy zawsze jego przemieszczanie objęte jest procedurą tranzytu. W Polsce mamy do czynienia z trzema rodzajami tej procedury. Są nimi: procedura TIR. Krajowa procedura tranzytowa oraz wspólna procedura tranzytowa WPT.