Piła taśmowa – charakterystyka

Piły taśmowe to proste w działaniu, ale niezbyt popularne elektronarzędzia. Najczęściej pełnią rolę dodatkowego wyposażenia w firmach budowlanych i zakładach przemysłowych. Są jednak na tyle poręczne i niezastąpione w niektórych sytuacjach, że doskonale sprawdzą się również w rękach mniej doświadczonych użytkowników. Do czego więc służy piła taśmowa i jak bezpiecznie z niej korzystać?

ZASTOSOWANIE PIŁ TAŚMOWYCH

Tak jak wspomnieliśmy na początku, piły taśmowe należą do bardziej specjalistycznej grupy elektronarzędzi. Wykorzystuje się je do cięcia średniej wielkości elementów metalowych lub drewnianych. Elementem tnącym w tego rodzaju urządzeniach jest zębata taśma, która wprawiana jest w ruch za pomocą znajdujących się w obudowie pił kół lub bloczków.

Co ciekawe, w użyciu są również mocniejsze i dużo większe stacjonarne piły taśmowe, które są nieodzownym wyposażeniem wielu firm budowlanych. Dzięki zastosowaniu specjalnej taśmy możliwe jest cięcie różnych materiałów konstrukcyjnych jak, chociażby betonowych bloków czy pustaków. Skoro znamy już ogólne zastosowanie pilarek taśmowych, omówmy teraz szczegółowe różnice pomiędzy odmianami ręcznymi i stacjonarnymi, ponieważ jest ich nieco więcej.

Sprzęt tego typu najczęściej widuje się w rękach bardziej zaawansowanych majsterkowiczów i budowlańców. Za napęd większości pił taśmowych odpowiada silnik elektryczny. Na rynku dostępne są zarówno odmiany z zasilaniem sieciowym, jak i czerpiące energię z akumulatora. Jednak schemat działania pozostaje taki sam – taśma przesuwa się z dużą prędkością, dzięki czemu cięcia są precyzyjne.