Jak wybrać właściwy projektor multimedialny?
Projektor multimedialny służy do wyświetlania obrazu na ścianie lub na innej powierzchni pełniącej funkcję ekranu projekcyjnego. Na rynku dostępnych jest wiele zróżnicowanych modeli, jak jednak wybrać ten, który będzie dla nas najlepszy?
Projektory,czy inaczej mówiąc rzutniki multimedialne, wyświetlają obrazy na podstawie otrzymywanych sygnałów. Ich źródłem może być zarówno laptop, komputer stacjonarny, konsola do gier czy tuner satelitarny. Ze względu na ich funkcjonalności i dobrą cenę, rzutniki coraz częściej są wykorzystywane również w domach. Posiadając dobry projektor możemy nie tylko obejrzeć film, ale również zagrać w gry. Jednak by móc się nim w pełni cieszyć, należy dobrze przyjrzeć się ofercie i dowiedzieć się co najlepiej się u nas sprawdzi.
Rodzaje oferowanych na rynku projektorów multimedialnych
Główny podział projektorów jest ze względu na technologię przetwarzania obrazu. Dwie najbardziej popularne to DLP i LCD. Na pierwszy rzut oka, oba projektory praktycznie się nie różnią. Jeżeli zależy nam na łagodnym i stonowanym obrazie, powinniśmy zainteresować się technologią DLP. Dodatkowo taki projektor ma mniejsze wymiary i wagę w porównaniu z LCD, a także posiada mniej widoczne piksele. Jeżeli jednak zależy nam na większym nasyceniu kolorów oraz jaśniejszym obrazie, powinniśmy bliżej przyjrzeć się projektorom LCD.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie projektora?
Bez względu na to, gdzie ma być wykorzystywany rzutnik zawsze należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów, takich jak: format obrazu, rozdzielczość, jasność, kontrast, złącza oraz żywotność lampy. Na ich podstawie będziesz w stanie określić jakie urządzenia Cię interesują i najlepiej się u Ciebie sprawdzą. Dodatkowo warto zwrócić również uwagę na poziom hałasu, odległość projektora od ekranu czy dodatkowe wyposażenie i funkcje projektora.
Format obrazu – 16:9, 16:10, 4:3
Na rynku można znajdują się projektory posiadające formaty obrazu standardowe 4:3 oraz panoramiczne 16:9 i 16:10. Te pierwsze doskonale sprawdzą się w biurach do pokazywania prezentacji, jeżeli jednak oprócz prezentacji mają być również wyświetlane filmy, warto zastanowić się nad proporcjami 16:10. Do kin domowych najbardziej popularnym rozwiązaniem jest format panoramiczny 16:9, który wykorzystuje całą powierzchnię projekcyjną i daje wysoki komfort podczas oglądania czy grania w gry.
Rozdzielczość ekranu
Rozdzielczość ekranu jest jednym z podstawowych parametrów, które mają wpływ na jakość i czytelność obrazu, a także na ilość wyświetlanych detali. Zależność jest bardzo prosta, im wyższa rozdzielczość, tym bardziej szczegółowy obraz otrzymujemy.
Do kin domowych zaleca się rozdzielczość w formacie panoramicznym, ponieważ w tym standardzie powstaje większość filmów. Powinniśmy zwrócić uwagę na rozdzielczość co najmniej HD Ready, czyli 1280×720. Natomiast rozdzielczości Full HD i WUXGA mogą nam zagwarantować wysoką jakość oglądanych obrazów. Do biur stosuje się głównie rozdzielczość XGA oraz SVGA, które doskonale poradzą sobie z prezentacją zdjęć czy prezentacji multimedialnych.
Żywotność lampy w projektorze multimedialnym
Żywotność lampy projektora jest bardzo ważnym parametrem. Jest to określony przez producenta czas, w ciągu którego lampa będzie utrzymywała swoją jasność i nie straci kolorów. Klasycznie lampy mają żywotność około 3000h, co umożliwi nam oglądanie jednego filmu dziennie przez około cztery lata. Na rynku dostępnych jest wiele projektorów posiadających tryb ECO, który wydłuża czas działania lampy. Oprócz żywotności warto również sprawdzić ceny wymiany lamp w poszczególnych modelach.
Projektor multimedialny może być wyposażony w tradycyjną lampę z żarnikiem lub może wykorzystywać diodę LED. Zastosowanie nowocześniejszego rozwiązania jakim jest dioda LED, gwarantuje nam znacznie mniejsze zużycie prądu, a dodatkowo takie urządzenia charakteryzują się dłuższą żywotnością i wytrzymałością. Jednak pod względem jasności, tradycyjne lampy są bezkonkurencyjne.