Na co zwrócić szczególną uwagę, podczas wyboru ekranu do projektora?
Z uwagi na to, że projektory stają się coraz prostsze w obsłudze, uzyskanie zadowalających efektów wyświetlanego obrazu nie jest już tak dużym wyzwaniem. O ile można zastąpić profesjonalny ekran projekcyjny ścianą, w niektórych warunkach jednak, ten może okazać się dla nas bardzo przydatny, a niekiedy i obowiązkowy.
Ściana nie będzie zawsze odpowiednim rozwiązaniem. Projektor pozwala dostosować obraz do powierzchni innych niż biała, natomiast stosując ekran do projektora znacznie wpłynie na poprawę jakości obrazu, wyświetlanego nawet przez urządzenie niższej klasy. Warto wiedzieć, iż ściana nie odbija światła tak samo jak ekran, stąd obraz czasami jest matowy, gdzie znacząco spada również kontrast barw. Co więcej, tylko ekran projekcyjny umożliwi nam ustawienie obrazu, bez jakichkolwiek zniekształceń. To właśnie wyżej wymienione czynniki sprawiają, że ekrany tego typu mają znaczną przewagę, nad klasyczną ścianą. Z pewnością warto zastanowić się nad zakupem odpowiedniego ekranu, a ponieważ doradzamy, w jaki sposób tego dokonać.
Metoda montażu
Na samym początku, warto rozważyć to, czy ekran projekcyjny ma być rozwijany, czy jednak ramowy. W większości przypadków, ta druga opcja jest tańszym rozwiązaniem, gdzie mamy do czynienia z płaską powierzchnią, a ramy są zaprojektowane w taki sposób, ażeby nie zwracały na siebie uwagi, odpowiednio wkomponowując się we wnętrza. Obramowanie jest zwykle czarne, co dodatkowo poprawia też kontrast.
Rozwijany ekran z kolei, okazuje się najlepszym wyjściem wtedy, kiedy nie posiadamy wystarczającej ilości miejsca, lub też zależy nam na estetyce. Jego montaż może odbyć się zarówno na ścianie, jak i na suficie, natomiast istnieją również modele, które są dedykowane podwieszanym sufitom. W wypadku wyboru ekranu rozwijanego, często pojawiającym się problemem są pofałdowania, a jeśli ekran jest sporych rozmiarów, tym owe pofałdowania mogą być bardziej zauważalne. Z uwagi jednak na specjalne napinacze, istnieje możliwość, aby projekcyjna powierzchnia była idealnie płaska. Są to jednak ekrany, których nie spotkamy w wersji ręcznej. Alternatywą są też elastyczne ekrany, które rozstawia się na statywie. Ich sporą zaletą jest wygodny transport i niezbyt duży rozmiar.
Manualny, a może jednak automatyczny?
Rozwijany ekran może być zarówno manualny, jak i automatyczny. Te pierwsze, rozkładane są przy użyciu specjalne rączki lub korbki, co w wypadku sporych ekranów jest dużym ułatwieniem. Są one jednak tak skonstruowane, że w zabudowie sufitowej ich nie zamontujemy.
O wiele wygodniejsze w obsłudze są ekrany automatyczne. Co więcej, doskonale prezentują się podczas biznesowych spotkań. Ich rozwijanie odbywa się przy pomocy naściennego przełącznika, lub też specjalnego pilota.
Format i rozmiar wyświetlanego obrazu
W wypadku formatu, nie ma co spodziewać się tutaj jakichkolwiek dylematów, gdyż ten powinien być po prostu taki, jak format obrazu, który wyświetla posiadany przez nas projektor. Pytanie dotyczące rozmiaru, ma jednak wiele wspólnego z naszymi indywidualnymi oczekiwaniami. Za pomocą odpowiednich wzór, sprawa ta może być jednak mocno ułatwiona. Warto, aby szerokość ekranu odpowiadał 2/3 bądź połowie odległości, między ekranem a widzem. Tym samym, ekran nie okaże się nieproporcjonalnie za duży. Wiele warunkuje także optyka danego projektora. Powinniśmy uniknąć sytuacji, kiedy obraz okaże się za wielki na to, aby móc wyświetlić go w całości. Tę kwestię warto skonsultować ze specjalistą, który pomoże nam dobrać odpowiedni sprzęt.
Ekran projekcyjny to urządzenie, w które z pewnością warto zainwestować. Nie dość, że w porównaniu do ceny projektora, nie jawi się on jako wygórowany wydatek, to jeszcze jest w stanie zapewnić nam wiele możliwości. To bowiem szansa na to, aby uzyskać najwyższa jakość obrazu bez względu na sytuację. Czy to w biurze na konferencji, czy też w domowym zaciszu podczas seansu filmowego z rodziną lub przyjaciółmi.