Brama przeciwpożarowa – czy posiadasz ją w swoim obiekcie?
Każdy na etapie planowania inwestycji, musi zmierzyć się z wieloma przepisami i zasadami dotyczącymi bezpieczeństwa, a to m.in. Zakresu zabezpieczeń przeciwpożarowych. Jeśli ma to być budynek, gdzie przebywać będzie sporo osób, musi dopilnować ich bezpieczeństwa. Systemy, które dbają o to składają się z różnych elementów, a jednym z nich jest brama przeciwpożarowa. Nie wszyscy mają jednak świadomość tego, że powinna być to konkretna, dostosowana i funkcjonalna brama, która dedykowana jest budynkom o danej specyfice.
Przeciwpożarowa brama „od kuchni”
Brama przeciwpożarowa to nie jest coś, z czym spotykamy się na co dzień. Co więcej – nawet ten sam model bramy może wyglądać zupełnie inaczej, gdy zostanie zamontowany w budynkach o odmienne charakterystyce. Wiele mogą tutaj zmienić wymagania względem montażu, a tutaj trzeba bezwzględnie egzekwować wszystkie obowiązujące przepisy.
Będąc właścicielem budynku, naszym obowiązkiem jest znać przepisy przeciwpożarowe, natomiast sama brama to nie jest element, który przydaje się jedynie wtedy, kiedy dojdzie do pożaru. Spełni ona też klasyczne funkcje bramy, jakie spotykamy w standardowych modelach.
Co jest najważniejsze w temacie bram przeciwpożarowych?
Jako, że brama przeciwpożarowa jest wbrew pozorom wykorzystana codziennie, powinna ona charakteryzować się zarówno wytrzymałością, jak i funkcjonalnością. Chociaż to właśnie odporność na wysokie temperatury jest tutaj najważniejsza, z drugiej strony – warto, aby radziła sobie też z uderzeniami i i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Najlepiej jeśli jest to model możliwie najbardziej zautomatyzowany, co rozumie się przez płynne i szybkie otwieranie i zamykanie.
Na pewno nie wolno deprecjonować etapu montażu bramy, gdyż wiąże się to z dużą odpowiedzialnością. Istnieje wiele przepisów, które dotyczą tego zadania, a dodatkowo nie każda brama przesuwna jest dedykowana obiektom o pewnej specyfice. Powinniśmy zatem dołożyć wszelkich starań, aby brama finalnie była usprawnieniem i zabezpieczeniem jednocześnie, a nie jedynie przeszkodzą, która uniemożliwia swobodne użytkowanie i funkcjonowanie hali lub magazynu.