Projektory w kinie domowym – czy są dobrą alternatywą dla telewizorów?
Projektory multimedialne już dawno przestały kojarzyć się z urządzeniami zarezerwowanymi dla szkół i biur. Obecnie służą nie tylko do wyświetlania prezentacji, ale również filmów – i na tym polu oferują tak dobre parametry, że mogą konkurować z telewizorami. Czy warto zdecydować się na projektor w swoim salonie?
Czy projektory multimedialne są rozwiązaniem dla każdego?
Telewizory są niemal nieodłącznym elementem salonu – można znaleźć je w znacznej większości domów na honorowym miejscu. Nie ulega jednak wątpliwości, że ich rola nieco się zmienia – kiedyś służyły głównie do oglądania programów telewizyjnych, a obecnie częściej są wykorzystywane do odtwarzania filmów na popularnych platformach VOD czy serwisie YouTube. Sprawiło to, że powoli alternatywą dla telewizorów stają się inne urządzenia, pozwalające na wyświetlanie obrazu – projektory multimedialne, dzięki którym można w niższej cenie uzyskać większy obraz, niż w przypadku klasycznego odbiornika.
Obecnie produkuje się wiele modeli projektorów – również dostosowanych typowo do użytku domowego w ramach kina domowego. Z ich pomocą można bowiem uzyskać naprawdę duży obraz, dzięki któremu osiągnięcie kinowego efektu w zaciszu własnego domu nie będzie niczym trudnym. Świetnie sprawdzają się do oglądania filmów całą rodziną, zapewniając świetne wrażenia podczas seansu. Mogą całkowicie zastąpić telewizor w domu – pod warunkiem, że użytkownicy zrezygnują z oglądania klasycznych programów. Mogą być też dodatkową opcją, z której będzie się korzystało od czasu do czasu, np. podczas filmowych wieczorów.
Projektory nie zawsze jednak dobrze się sprawdzą – przede wszystkim mają pewne ograniczenia, jeśli chodzi o ich rozmieszczenie. Zazwyczaj potrzebują co najmniej 1,5-2,5 m odstępu od ekranu, aby mogły prawidłowo wyświetlać obraz. Wymagają też ustawienia naprzeciwko odpowiednio dużej, gładkiej, białej ściany, dlatego może być konieczne wcześniejsze przygotowanie pomieszczenia do zainstalowania w nim projektora. Jeśli salon jest zbyt mały, projektor nie będzie do niego odpowiedni.
Projektor czy telewizor?
Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od preferencji danego użytkownika. Projektory sprawdzą się u osób, które:
– rzadko oglądają programy telewizyjne,
– odbiornik służy im głównie do oglądania filmów z platform VOD,
– często oglądają filmy i zależy im na wysokiej jakości obrazu oraz wyjątkowych wrażeniach podczas seansu,
– marzą o efektownym kinie domowym,
– posiadają przynajmniej średniej wielkości salon, który umożliwi umieszczenie projektora w odpowiedniej odległości od ściany, na którą ma padać obraz,
– są w stanie dopasować salon do projektora, aby wyświetlał on obraz na pustej, białej ścianie, lub mogą zamontować dodatkowy ekran, np. chowany podwieszanym suficie.
Jaki projektor do domu kupić?
Jeśli zależy nam na dobrym projektorze, na którym będzie można oglądać filmy wysokiej jakości, warto poświęcić poszukiwaniom dłuższą chwilę. Parametry, na które powinniśmy zwrócić uwagę, to przede wszystkim rozdzielczość – najlepiej, jeśli będzie Full HD, a także jasność – powinna osiągać co najmniej 2000 lumenów. Warto także sprawdzić, jak głośne jest dane urządzenie, ponieważ tańsze modele mają tendencję do wydawania szumu, co może przeszkadzać użytkownikom. Najlepiej, jeśli głośność pracy nie przekracza 30 dB. Ponadto warto także zwrócić uwagę na głośniki zamontowane w projektorze, ponieważ w wielu tańszych modelach są to urządzenia słabszej jakości – niektóre posiadają nawet jedynie głośniki mono. Najlepiej, jeśli urządzenie posiada wyjście audio minijack, pozwalające na podłączenie zewnętrznego zestawu głośników lub funkcję Bluetooth, dzięki której projektor może zostać połączony z głośnikiem przenośnym. Ponadto projektory są często wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak Wi-Fi czy wbudowany odtwarzacz treści multimedialnych.
Dużą zaletą projektorów jest fakt, że można je kupić taniej, niż telewizory zapewniające podobną wielkość obrazu. Mogą być bardzo ciekawym wyposażeniem salonu, które będzie często i chętnie używane przez całą rodzinę.