Ekran projekcyjny – najważniejsze informacje i zastosowanie

Ekran projekcyjny to urządzenie występujące w wielu wariantach. Na rynku znajdziemy ekrany różnych firm, różnych wielkości i typów. Który z  nich będzie najlepszy dla Ciebie? Który sprawdzi się w twoim biznesie? Co warto o nich wiedzieć? Czym się różnią i jakie jest ich zastosowanie? Zapraszamy do poniższego artykułu, w którym wskażemy różnice pomiędzy różnymi rodzajami ekranów projekcyjnych. Mamy nadzieję, że dzięki temu z łatwością wybierzesz model najlepszy dla swoich indywidualnych wymagań.

Ekran projekcyjny – konieczny w sali konferencyjnej

Ekran projekcyjny jest jednym z niezbędnych elementów wyposażenia profesjonalnej sali konferencyjnej. Ale nie tylko. Ekran projekcyjny znajduje swoje zastosowanie również w szkołach, na uczelniach, na różnego rodzaju imprezach plenerowych, czy evetach firmowych. Wykorzystuje się je do prezentacji mobilnych. Ekran projekcyjny bardzo często pojawia się również w naszych prywatnych domach – wyświetlane są na nim filmy z projektorów multimedialnych. Jednak to bez wątpienia sala konferencyjna jest tym miejscem, do którego najczęściej trafiają ekrany projekcyjne.

Ekran projekcyjny to nieodłączny element projektora

Jeżeli chcemy, aby jakość obrazu wyświetlanego w naszej sali konferencyjnej była naprawdę dobra, nie wystarczy nam ściana – nawet najlepiej przygotowana. Konieczne jest zastosowanie ekranu projekcyjnego, którego zadaniem jest wparcie potencjału projektora. Inne powierzchnie, wspomniana ściana, czy np. tapeta, nie będą odpowiednie – tylko dobra tkanina projektora jest w stanie zapewnić najlepszy efekt widzenia obrazu. Jak działa taka tkanina projektora? Otóż, jest ona tak przygotowana, a by w jak największym stopniu mogła skupiać światło lampy projektora. Dzięki temu obraz jest wyraźny. Dodatkowo, jeżeli ściana lub tapeta na ścianie są gładkie, ale nie są w kolorze białym, wtedy niestety dochodzi do zanikania pewnych kolorów, a nawet do ich zmiany. Tylko biały, dobrej jakości, specjalistyczny materiał ekranów projekcyjnych dobrze się sprawdzi.

O jakości obrazy w dużej mierze decyduje współczynnik odbicia światła

Współczynnik odbicia światła to jedna z najważniejszych cech ekranu projekcyjnego. Przed jego zakupem warto sprawdzić. Najczęściej interesujące nas wartości występują pod nazwą Gain-Faktor. Jaka wartość jest najlepsza? Specjaliści uważają, że najlepiej jeżeli Gain-Facor będzie wynosiło pomiędzy 1.0 a 1.5. Jeżeli wartości będą wyższe, wtedy obraz będzie bardzo jasny, co oczywiście znacznie obniży komfort pracy. Bez względu na to, czy chcesz wykorzystywać ekran projekcyjny w biurze, czy w warunkach domowych, wymienione wartości jasności obrazu będą absolutnie najlepsze.

Rodzaje formatów ekranów

Ekran można dobrać do indywidualnych wymagań. Nie ma jednego formatu ekranu. Trzeba jednak pamiętać, że różne formaty odpowiadają różnym rozdzielczością. Z jakimi formatami możemy się spotkać? Np. 1:1, 4:3, 16:10 czy też 16:9.

1:1  – wielofunkcyjny format, bardzo chętnie wykorzystywany i rozpowszechniony. Format ten najlepiej sprawdza się z rzutnikami OHP.

4:3 – podobnie jak format 1:1, tak i 4:3 charakteryzuje się wielofunkcyjnością. Z łatwością można dopasować go do indywidualnych preferencji.

16:10 – format ten odpowiada dwóm rozdzielczościom: 1280×800 oraz 1920×1200 (pierwszy z nich to WXGA, DRUGI WUXGA)

16:9 – format ten używany jest za kinowy. Idealnie pasuje do trzech rozdzielczości: 1920 x 1080, 1280 x 720 oraz 2840 x 2160

Przed zakupem ekranu projekcyjnego warto dobrze się zastanowić, czego tak naprawdę potrzebujemy oraz z jakim sprzętem ekran projekcyjny będzie pracował. Nie bez znaczenia jest również przestrzeń, w jakiej projektor i ekran projekcyjny będą wykorzystywane. Jeżeli nie masz żadnego doświadczenia z pracą na tego typu sprzęcie, jeżeli nie wiesz, jaki model wybrać, jaki format będzie najlepszy – nie ryzykuj. Skontaktuj się z firma, która zajmuje się sprzedażą i montażem sprzętu – specjaliści doradzą Ci najlepiej!