Test pappa Warszawa

Wśród badań nieinwazyjnych, które wykonuje się podczas standardowej wizyty u ginekologa w czasie ciąży, jednym z nich jest test Pappa Warszawa.Badane jest wtedy dziecko przy użyciu ultrasonografu (USG). Podczas badania lekarz ocenia przezierność karkową, czyli warstwę płynów pod tkanką skórną na szyi płodu, jak również ocenie zostaje poddany kształt i prawidłowy rozwój kości nosowej. Badanie jest całkowicie nieinwazyjne i w pełni bezpieczne dla dziecka. Diagnostyka prenatalna jest jedyną metodą żeby sprawdzić czy płód rozwija się prawidłowo w trakcie ciąży. Jeżeli w rozwoju tym występuje cokolwiek niepokojącego, jakaś nieprawidłowość w rozwoju płodu, możliwe jest ich zdiagnozowanie na bardzo długo przed narodzinami dziecka. Ponieważ niektóre testy prenatalne można bowiem przeprowadzić już na początku ciąży. W ramach diagnostyki prenatalnej wykonuje się różne badania, które różnią się między sobą metodą, czułością, ryzykiem komplikacji, momentem wykonania, a także zakresem wykrywanych zaburzeń u płodu. Wśród badań prenatalnych wymienia się testy przesiewowe oraz testy diagnostyczne. Ostateczne rozpoznanie stawia się po przeprowadzeniu testów prenatalnych inwazyjnych. Do ich wykonania niezbędne jest pobranie próbki materiału z bezpośredniego otoczenia płodu, co z kolei wiąże się z ryzykiem komplikacji, a może doprowadzić nawet do poronienia.  Dużą zaletą badań nieinwazyjnych jest ich bezpieczeństwo, ponieważ nie stanowią one żadnego zagrożenia ani dla dziecka, ani dla ciężarnej, a na ich podstawie nie da się postawić ostatecznej diagnozy, ponieważ służą one wyłącznie do oceny ryzyka wystąpienia danej wady u dziecka.

Najczęściej przeprowadzanym nieinwazyjnym testem prenatalnym jest test PAPP-A, inwazyjnym zaś – amniopunkcja.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje wykonanie Testu PAPP-A w przypadku każdej ciąży – niezależnie od wieku matki. Jednak szczególnie zalecane jest dla kobiet, które zaszły w ciążę po ukończeniu 35. roku życia, urodziły w przeszłości dziecko obarczone jakąkolwiek chorobą genetyczną, mają w rodzinie osobę, która urodziła chore dziecko, mają potwierdzone nieprawidłowości w ilości chromosomów, mają wynik badania USG budzący wątpliwości. Gdy kobieta, która spodziewa się dziecka spełnia choć jeden z wyżej wymienionych warunków, może wykonać dane badanie bezpłatnie. Dla kobiet spełniających warunki jest ono bowiem refundowane. Kobiety, które decydują się wykonać badanie za dodatkową opłatą muszą się liczyć z wydatkiem ok. 150-400 zł, w zależności od tego jaką placówkę medyczną wybiorą.

Wiele osób uważa, że test PAPP-a nie jest w pełni wiarygodny, ponieważ wyniki USG oraz parametry biochemiczne z krwi wprowadza się do specjalnego programu w komputerze i on po prostu wylicza prawdopodobieństwo wystąpienia danej wady. Czyli czysta matematyka. Na wyniki testu czeka się do 10 dni roboczych. Ja mój odebrałam dokładnie po 2 tygodniach. Wynik testu był ujemny (prawidłowy) tj. wskazujący na niskie prawdopodobieństwo choroby u naszego maluszka i brak konieczności dalszej diagnostyki.

Musimy pamiętać o tym,że badania wykonane w trakcje ciąży są bardzo ważne, a jednocześnie mogą dostarczyć nam wielu istotnych informacji. Przez to możemy lepiej przygotować się na narodziny dziecka i być bardziej spokojne.